Premierul Ilie Bolojan le-a vorbit studenților timișoreni despre tinerețea sa și i-a îndemnat ca, orice muncă ar face-o, să o facă cu pasiune
Premierul interimar Ilie Bolojan le-a vorbit astăzi studenților timișoreni despre copilăria și tinerețea sa, la ceremonia de absolvire a promoției 2026, organizată de Universitatea de Vest din Timișoara. Încercați, deci, în viață, să faceți ceea ce vă pasionează, pentru că veți da maximum posibil, în condițiile date.
Premierul interimar le-a vorbit studenților timișoreni despre muncă, pasiune și respect. Iată declarațiile sale:
-În urmă cu 33 de ani am absolvit această universitate, dar și Universitatea Politehnică. Și dacă m-ar fi invitat conducerea Universității de Vest, după ce am terminat să vorbesc aici, vă vorbea un profesor de matematică. Dacă m-ar fi chemat acum 20 de ani, 25 de ani, vă vorbea un antreprenor. Dacă m-ar fi invitat acum 10 ani, vă vorbea primarul din Oradea. Dar m-au invitat acum și le mulțumesc pentru această invitație, pentru că chiar dacă sunt un prim-ministru interimar, totuși vă vorbește nu premierul, ci absolventul de acum 33 de ani a acestei prestigioase universități.
-Am învățat în toți acești ani că nu poți realiza nimic fără efort. Că fără muncă susținută, nu poți face performanță. Este un element care nu vine de pe o zi pe alta, ci necesită perseverență și efort.
-Când am dat examenul pentru treapta I la un liceu bun din Oradea, veneam de la țară, dintr-un sat mic, și n-am luat o notă mare. Am intrat, la Mecanică. Mi-am dat seama, la pirmele contacte, că aveam niște colegi care se mișcau mai repede decât mine, dădeau răspunsurui mai repede decât mine și mi-am dat seama că n-am exercițiu. Și doi ani am tras tare ca să pot să ajung la un nivel mai bun și în treapta a doua am intrat al patrulea la secția mea, cu efort am recuperat lucruri pe care nu le-am făcut.
-în 1990, când te puteai înscrie deja la a doua facultate, m-am înscris la Universitatea de Vest, la Matematică-Fizică, la trei ani, nu era foarte ușor să faci două facultăți în paralel, dar se schimbau lumile atunci, am intrat în 1987 într-o lume, am terminat în 1993 într-o altă lume, căutam alternative, asta a fost una dintre ele, deci a trebuit muncă.
-Ca antreprenor privat, ca să reziști, e nevoie de muncă. Ca să creezi rezultate pentru a schimba un oraș, și cartea de vziită a unui primar n-o vezi din poze, te duci în orașul unde a fost primar să vezi dacă s-a schimbat ceva sau nu, trebuie multă muncă. Asta am înțeles că e necesar, vă rog să fiți conștienți de acest lucru: dacă veți lucra mai mult, dacă vă veți pregăti mai bine, cu siguranță veți vedea că dați rezultate mai bune. Un aspect obligatoriu.
-V-aș spune ceva despre pasiune. Când termini la Timișoara, când ești student, în 1989, și prinzi Revoluția, te impregnezi de acest spirit, de ce înseamnă libertate, demnitate, și din acei ani pentru mine, politica a fost o pasiune. Și până în 2004 am făcut politică fără să am niciun fel de funcții plătite. Eram prezent în toate campaniile, pentru că am crezut întotdeauna că se pot corecta nedreptăți, că putem avea o guvernare mai bună și o țară mai bună. Și în 2005 am fost numit prefect al județului Bihor, altfel n-aș fi putut câștiga alegerile de la Primăria Oradea, din 2008, eu nefiind locuitor al municipiului Oradea. Dar am putut demonstra ceva. Și atunci când faci lucrurile cu pasiune, se vede că faci acel lucru cu pasiune. Și am încercat, în calitate de primar, pasionat să se schimbe orașul Oradea, să fac lucrurile cât mai bine.
-Mi-aduc aminte că am pus pavaj în zonele centrale, niște cubeți, am adus meșteri italieni, și am văzut cum puneau piatra, cu ciocănelul. Când vă veți duce pe o stradă în Oradea o să vedeți cum au fost puși cubeții, rosturile sunt perfecte, nu-ți intră tocul acolo, totul stă perfect. Și meșterul șef mi-a spus că lucrează de 15 ani, tatăl i-a fost pietrar, bunicul la fel, asta înseamnă pasiune, când faci ceva, se vede ceva în urma ta, se vede ceva serios.
-Asta am încercat și eu, în fiecare zi, să fac cu pasiune. Vă recomand, chiar dacă vă veți schimba, la un moment dat profesia, viața ne pune în diferite siuații, să încercați să faceți ceea ce vă pasionează. Pentru că atunci când lucrezi într-o zonă care te pasionează, cu siguranță dai maximum posibil de rezultate. Încercați, deci, în viață, să faceți ceea ce vă pasionează, pentru că veți da maximum posibil, în condițiile date.
-Despre respect: Nu poți face nimic dacă nu-l ai. Respectul față de părinții noștri. Și faptul că astăzi terminați se datorează într-o măsură importantă părinților noștri. Și părinții mei, niște oameni simpli, au tras din greu ca să ne poată întreține, și părinții dumneavoastră la fel. Un element important este să ne respectăm părinții. Respectul pentru instituții și pentru profesorii noștri care ne-au format. Profesorii care țin linia de calitate în învățământul românesc, care au format generații, merită respectul nostru.
-Respectul nostru pentru colegi. Nu poți face nimic dacă nu-ți respecți colegii și echipele. Și eu și astăzi m-am văzut și mă văd cu colegii mei, merită să vă țineți prietenii, sunt ca niște ancore pentru noi. Respectul pentru echipele din jurul vostru. În spatele unor oameni care dau rezultate există niște colegi pe care de multe ori nu-i vedem. Oamenii simpli, care sunt plătiți mult mai prost decât cei care sunt în față. Dar nu poți face nimic singur. Și eu sunt recunoscător echipelor cu care am lucrat, de la portarul de la intrarea în Primăria Oradea, de la oamenii din echipele de proiecte, de la directorii mei, de la cei care au făcut ca să putem obține rezultate, și respectul față de colegi. Este un element de bază în sectorul privat, dar și în sectorul public. Iar eu am fost un primar acceptabil pentru că am avut echipe puternice și oameni serioși în spate și le mulțumesc. Mulțumesc domnului Mihai Jurca pentru ce-a făcut în acești ani.
-Să ne respectăm comunitățile, țara noastră, vecinii, cetățenii. Forma noastră de respect, a celor care lucrăm în sectorul public, este să nu ne batem joc de banii pe care îi colectăm de la oameni, să guvernăm după reguli și să facem în așa fel încât serviciile publice să fie cât mai bune și să creem condiții pentru dezvoltare.
-Sunt convins că, dacă veți munci, dacă veți merge pe drumul udne aveți cele mai bune talente, unde sunteți pasionați să obțineți rezultate, și dacă veți avea respect pentru colegi și pentru echipele cu care lucrați, sunt niște ingrediente certe să aveți succes în viață.

