Premierul Ilie Bolojan, despre pensiile magistraților, la TVR 1: Sper ca în al 12-lea ceas CCR să ia o decizie
Și premierul României așteaptă o decizie finală miercuri din partea CCR în privința reformei pensiilor magistraților. Invitat la TVR 1, într-o Ediție Specială, Ilie Bolojan a reamintit că este o temă care a creat multe nemulţumiri în rândul populaţiei, iar amânările nu au dus la creşterea încrederii în justiţie.
Ilie Bolojan, prim ministru: Mă gândesc că mâine CCR-ul se va pronunța pe pensiile de la magistrați, dar amânările care au fost până acum și toate dezbatările din spațiu public pe această temă, cu siguranță nu sunt de natură să crească nici încrederea în Curtea Constituțională, nici în sistemul de justiție și nici în sistemul politic, pentru că niciun român nu va accepta că o pensie trebuie să fie cât ultimul salariu și că cineva care este în deplinitatea forțelor fizice și intelectuale poate să plece la pensie la 48-50 de ani. Este o situație anormală, plus la o diferență de pensie față de medie care este insuportabilă. Deci aceste lucruri nu ne ajută și dacă partidele care suntem astăzi în guvernare nu vom dovedi în acești ani că suntem în stare să oferim cetățenilor țării noastre livrabile, că lucrăm în interesul lor, că finalizăm proiecte, că suntem serioși, cu siguranță în 2028 vom avea un vot de care vom putea discuta atunci dacă vom ajunge să mai dialogăm.
Curtea Constituțională reia deliberările miercuri, după cinci amânări succesive, fie din lipsa cvorumului, fie din cauza solicitărilor speciale venite de la Înalta Curte de Casație și Justiție.
Ultima dată, Înalta Curte a solicitat sesizarea Curtea de Justiție a Uniunii Europene pentru o confirmare că reforma Guvernului respectă dreptul european.
Ilie Bolojan, prim ministru: În ceea ce privește ceea ce va decide Curtea, asta sigur rămâne de văzut. Eu sper ca, în al 12-lea ceas, să ia o decizie. Oricum, se va constata că, din păcate, așa cum am notificat Curtea Constituțională, mi s-a părut de bun simț ca toți să știe în ce context se ia o decizie. În condițiile în care se amână o astfel de decizie, este foarte probabil ca România să piardă cei 231 de milioane de euro care sunt reținuți din cererea de plată anterioră, lucru care ne va fi comunicat probabil dacă se întâmplă asta spre finalul lunii februarie de către Comisia Europeană. Ne-au comunicat într-o întâlnire, la care a participat domnul ministru Pîslaru, că, din punctul dânșilor de vedere, jalonul este neîndeplinit, dar că vor face o comunicare oficială spre sfârșitul lunii februarie, când vor răspunde la toate aspectele care țin de fondurile care au fost reținute României. O probabilitate foarte mare, ca în afară de orice decizie pe care o va lua CCR, să pierdem acești bani. Orice sumă pierdută pentru România cred că nu este un lucru bun, mai ales că acești bani sunt sub formă de grant.

