Premierul Bolojan: Japonia este principala destinație a exporturilor românești în Asia

20 February 2026, 19:15

Premierul Ilie Bolojan a declarat vineri, la recepția organizată cu prilejul Zilei Naționale a Japoniei și aniversării Majestății Sale Naruhito, Împăratul Japoniei, că relația dintre România și Japonia traversează „un moment solid de dezvoltare”, subliniind că, din martie 2023, cele două state sunt unite printr-un Parteneriat Strategic care consfințește „o prietenie cultivată de peste un secol”.

Potrivit prim-ministrului, Japonia este principala destinație a exporturilor românești în Asia, iar în primele zece luni din 2025 schimburile comerciale dintre cele două țări au depășit un miliard de dolari și continuă să crească.

Din martie 2023, țările noastre sunt unite printr-un Parteneriat Strategic, care consfințește o prietenie cultivată de peste un secol. Astăzi, această relație se vede în cifre și în proiecte. Japonia este principala destinație a exporturilor românești în Asia. În primele zece luni din 2025, schimburile comerciale au depășit 1 miliard de dolari și continuă să crească“, a declarat premierul.

Șeful Executivului a arătat că peste 400 de companii japoneze sunt prezente în România, contribuind la dezvoltarea și modernizarea economiei. În acest context, el a exprimat dorința atragerii de noi investiții, proiecte comune și transfer de tehnologie.

Un exemplu menționat a fost Magistrala de metrou M6, proiect despre care a spus că va aduce beneficii atât românilor, cât și turiștilor care vor vizita Bucureștiul.

Premierul a indicat oportunități concrete de cooperare în industrie, energie, tehnologie și cercetare – de la energie nucleară și regenerabilă până la inteligență artificială și digitalizare. De asemenea, a amintit Centrul pentru Optică de Mare Putere de la Măgurele drept un exemplu de proiect de anvergură ce poate fi dezvoltat în parteneriat.

Vedem oportunități concrete în industrie, energie, tehnologie și cercetare. De la energie nucleară și regenerabilă, la inteligență artificială și digitalizare. Centrul pentru Optică de Mare Putere de la Măgurele arată că putem dezvolta proiecte de anvergură împreună. Avem numeroase formate de cooperare bilaterală. Trebuie să le folosim la maximum pentru a transforma ideile în soluții și a aduce valoare reală în economiile noastre“, a arătat Ilie Bolojan.

În ceea ce privește promovarea economică, prim-ministrul a evidențiat participarea României la Expo 2025 Osaka, menționând că aproape un milion de vizitatori au trecut prin pavilionul românesc. El a apreciat că acest capital de imagine trebuie transformat în noi investiții și colaborări.

Referindu-se la contextul internațional, premierul a afirmat că România și Japonia sunt apropiate prin valori și interese comune, în pofida distanței geografice. În acest sens, a susținut o cooperare mai strânsă între Uniunea Europeană, NATO și Japonia, pentru apărarea democrației și a regulilor care stau la baza stabilității internaționale.

În încheiere, premierul a transmis Majestății Sale Naruhito și poporului japonez urări de sănătate și prosperitate.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite