Prea săraci ca să-și permită căldură în case. Aproape două milioane de români trăiesc în frig, potrivit Eurostat
Aproape 11% dintre români nu își permit să își încălzească locuințele din cauza sărăciei, în lipsa unor măsuri eficiente de protecție socială, arată un studiu realizat de Eurostat.
Specialiștii în energie spun că soluțiile pentru persoanele cu adevărat vulnerabile trebuie să vină din partea statului și atrag atenția că, în prezent, mulți români câștigă „puțin prea mult” pentru a primi sprijin, dar „mult prea puțin” pentru a face față scumpirilor.
Un bărbat care locuiește într-o casă din Capitală, împreună cu familia, trăiește la limita subzistenței. Pentru că nu își permite să plătească facturile, nu este racordat nici la electricitate, nici la gaze. Iarna, pe lângă celelalte lipsuri, frigul este cel mai mare dușman.
El este doar unul dintre cei aproape două milioane de români care, potrivit datelor Eurostat, se află în imposibilitatea de a-și încălzi locuințele.
„Datele Eurostat mi se par chiar mai pozitive decât este realitatea, pentru că, dacă ne uităm la alte statistici, tot Eurostat, vedem că 26% dintre români sunt în deprivare materială și, de asemenea, cam 20% sunt sub pragul de sărăcie, respectiv sub 60% din venitul mediu”, arată Ionut Jugureanu, director executiv la Parada.
Experții explică faptul că persoanele care nu își pot încălzi locuințele au ajuns în această situație din cauza veniturilor mici, a ineficienței energetice a clădirilor, dar și a lipsei unor sisteme eficiente de protecție socială.
La agravarea situației au contribuit și scumpirile din ultimii ani.
„Creșterea prețurilor la toate formele de energie – lemn, energie termică, gaze naturale, energie electrică – în ultimii cinci ani de zile, aproape toate s-au dublat”, a declarat, pentru TVR, Dumitru Chisăliță, expert în energie.
Comparativ cu alte state din Uniunea Europeană, situația este mai gravă în Bulgaria și Grecia. Nici Lituania și Spania nu stau mai bine.
La polul opus se află Finlanda, Polonia și Slovenia, dar și Estonia și Luxemburg, unde doar o mică parte dintre locuitori nu își permit să își încălzească locuințele.

