Povestea unui tânăr ucrainean răpit de ruşi şi dus într-o tabără în Crimeea. Cea mai mare dorință a lui este să-și reîntâlnească mama
Povestea unui tânăr ucrainean scoate la lumină drama copiilor răpiți din teritoriile ocupate de Rusia. El a fost luat de acasă la vârsta de 16 ani și dus într-o tabără, în Crimeea. După mai bine de un an de captivitate, a reușit să scape și să spună lumii drama prin care a trecut. Cea mai mare dorinţă este să-şi revadă mama, aflată într-o regiune ocupată de ruşi.
Tânărul a fost luat din locuinţa sa în 2022, chiar la începutul războiului. Avea atunci 16 ani şi locuia singur, întrucât mama sa era bolnava, internată în spital.
El este unul dintre cei peste o mie de copii ucraineni din tabăra rusească din Crimeea, un loc unde aceştia sunt reeducaţi şi programaţi să meargă la război alături de ruşi, pentru a lupta împotriva Ucrainei.
Anastasia Dovbnia, organizaţia nonguvernamentală Salvaţi Ucraina: În aceste tabere îi învață cum să lupte, îi pregătesc pentru război și îi întreabă pe copii dacă ar fi dispuși să ucidă, ce simt în legătură cu asta, dacă sunt pregătiți moral pentru violență.
Rostîslav a reuşit să evadeze cu sprijinul unei organizaţii nonguvernamentale, care caută copiii ucraineni răpiți şi le vine în ajutor.
Rostîslav Lavrov: Când am ajuns acolo, chiar a doua zi ne-au spus să mergem să ne facem pașapoarte rusești. “Faceți-vă pașapoarte rusești și veți primi 100.000 de ruble şi un certificat pentru un apartament. Apoi veți trăi ca în paradis”, aşa ne spuneau paznicii.
La vârsta de 20 de ani, tânărul vrea să devină fotograf. Dar cea mai mare dorință a lui este să-și reîntâlnească mama, care trăieşte într-o zonă ocupată de Rusia.
Potrivit unui raport al Organizaţiei Naţiunilor Unite, copiii care reușesc să evadeze sunt traumatizaţi, suferă de anxietate și teamă de abandon. Raportul mai arată că 80 la sută dintre acești copii nu au fost încă repatriaţi, iar părinţii nu ştiu nimic de soarta lor.

