Poluarea aerului și poluarea fonică, printre cauzele infertilității. Studiu al cercetătorilor danezi

7 September 2024, 13:12

Și noi, ca multe alte state, avem o uriașă problemă cu natalitatea: până la sfârșitul secolului, am putea avea doar 8 milioane de locuitori. Adică, în toată România, mai puțini decât sunt acum în Londra. Danemarca are aceeași amenințare demografică, dar acolo cercetătorii încearcă să combată fenomenul. Și au descoperit că printre principalele cauze este poluarea, inclusiv cea sonoră.

Prestigioasa Universitate Roskilde din Danemarca a efectuat un studiu pentru înțelegerea conexiunii dintre poluarea aerului, zgomot și infertilitate.

Cercetarea a fost făcută pe un număr uriaș de danezi – aproape 900 de mii de persoane, cu vârste între 30 și 45 de ani.

Rezultatele arată că riscul de infertilitate la bărbați crește cu 44% din cauza aerului poluat.

La femei, un factor care contribuie cu 13% la creșterea riscului de infertilitate este poluarea fonică – zgomotul marilor orașe și al traficului.

Studiul Universității Roskilde din Danemarca a fost făcut pe mai mult de 900 de mii de participanți, iar cercetătorii au folosit modele matematice avansate pentru prognozele lor.

Ei afirmă însă că este doar un studiu, care ar trebui pus în context mai larg, cu alte pericole, precum fumatul, viața sedentară, stresul zilnic.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite