Poliţiştii de frontieră, pregătiţi pentru perioada sărbătorilor de Florii. Se așteaptă creșteri ale traficului la graniţa cu Bulgaria
Poliţiştii de frontieră sunt pregătiţi pentru perioada dinaintea sărbătorilor Floriilor şi Paştelui, când se preconizează o creştere semnificativă a traficului rutier în punctele de trecere a graniţei cu Bulgaria, a informat vineri Garda de Coastă.
Conform sursei menţionate, în această perioadă, atât în punctele de trecere a frontierei, cât şi în zona de frontieră, peste 200 de poliţişti de frontieră desfăşoară zilnic activităţi de supraveghere şi control, precum şi pentru prevenirea şi combaterea infracţionalităţii transfrontaliere.
Masuri la vamă
“Ne aflăm în perioada premergătoare sărbătorii Floriilor, dar şi minivacanţei prilejuite de Sărbătorile Pascale Ortodoxe şi 1 Mai, iar în aceste zile ne aşteptăm la o creştere semnificativă a valorilor de trafic în punctele de trecere a frontierei cu Bulgaria, ca urmare a faptului că mulţi cetăţeni români aleg să îşi petreacă această perioadă în ţări precum Grecia, Turcia sau Bulgaria. La nivelul Gărzii de Coastă au fost dispuse măsuri pentru întărirea dispozitivului de supraveghere şi control la frontiera de stat, iar poliţiştii de frontieră acţionează alături de celelalte structuri ale Ministerului Afacerilor Interne, în vederea asigurării unui climat de ordine şi siguranţă publică în zona de competenţă”, se arată într-un comunicat de presă transmis de Garda de Coastă.
Se așteaptă creșteri ale traficului
În prezent, prin punctele de frontieră, tranzitul autoturismelor şi al persoanelor se derulează în condiţii normale pentru această perioadă, fără a se înregistra blocaje sau timpi mari de aşteptare.
“Dacă situaţia o impune, vor fi suplimentate arterele de control pe sensul de intrare sau ieşire în/din ţară, până la capacitatea maximă permisă de infrastructura punctelor de trecere a frontierei, în funcţie de situaţie, iar lucrători din cadrul Gărzii de Coastă sunt trimişi pentru a acorda sprijin în cele mai aglomerate puncte de trecere a frontierei precum PTF Vama Veche şi PTF Negru Vodă”, se precizează în comunicat.
De asemenea, pentru operativitate, poliţiştii de frontieră au în dotare staţii mobile de control care pot fi folosite în punctele de trecere a frontierei cu trafic crescut.
Puncte deschise la frontiera cu Bulgaria
La frontiera cu Bulgaria, în judeţul Constanţa, sunt deschise circulaţiei internaţionale cinci puncte de trecere a frontierei – PTF Vama Veche, PTF Negru Vodă, PTF Dobromir, PTF Lipniţa şi PTF Ostrov -, cu menţiunea că PTF Dobromir şi PTF Lipniţa au ca program de funcţionare intervalul orar 8,00 – 20,00.
În vederea fluidizării traficului la graniţele României, reprezentanţii Gărzii de Coastă menţin permanent legătura cu autorităţile de frontieră din Bulgaria, alături de care se efectuează controlul de frontieră, în vederea dispunerii unor măsuri comune.
“Un alt aspect de interes pentru perioada următoare este reprezentat de faptul că pe teritoriul României, pe DN39, sectorul de drum Mangalia – Agigea, circulaţia autovehiculelor cu o capacitate mai mare de 7,5 tone este restricţionată în zilele premergătoare sărbătorilor legale (30 aprilie, 2 mai) – intervalul orar 16-22, şi în zilele de sărbători legale (1 mai, 3 mai, 6 mai) – intervalul orar 06-22, cu excepţia celor destinate transportului de persoane. În intervalele vizate de restricţii şoferii automărfarelor nu pot intra în ţară prin PTF Vama Veche şi pot folosi în acest scop Punctul de Trecere a Frontierei Negru Vodă. În perioada respectivă, traficul de călători şi autoturisme prin punctele de trecere a frontierei se va desfăşura în condiţii normale”, a mai anunţat Garda de Coastă.
Poliţiştii de frontieră le recomandă cetăţenilor care trebuie să tranziteze frontiera naţională în această perioadă să folosească toate punctele de frontieră deschise în regim internaţional şi să consulte aplicaţia Trafic on-line, disponibilă pe pagina de internet a Poliţiei de Frontieră.
Aproximativ 24.000 de angajați ai Ministerului Afacerilor Interne, la datorie
Aproximativ 24.000 de angajați ai Ministerului Afacerilor Interne vor fi la datorie, zilnic, în acest week-end, pentru prevenirea evenimentelor negative și a faptelor antisociale, astfel încât cetățenii să se bucure în siguranță de Sărbătoarea Floriilor Ortodoxe.
În aceste trei zile, polițiștii, jandarmii, polițiștii de frontieră, pompieri, precum și alți angajați ai Ministerului Afacerilor Interne vor fi prezenți, cu efective suplimentare, pe principalele artere rutiere, la punctele de trecere a frontierei, în stațiunile turistice și în zona spațiilor aglomerate și a lăcașurilor de cult.
Obiectivele tuturor angajaților MAI vor fi menținerea unui climat normal de ordine și siguranță publică și asigurarea intervenției în situații de pericol pentru cetățeni.
O mare atenție va fi acordată locurilor unde vor fi organizate evenimente publice și lăcașurilor de cult unde se vor desfășura slujbe religioase la care este preconizată participarea unui număr mare de credincioși.

