Politico: NATO ia în calcul consolidarea securităţii în Arctica, în contextul afirmaţiilor lui Trump privind Groenlanda

Profimedia Images
9 ianuarie 2026, 11:58 (actualizat 9 ianuarie 2026, 11:59)

Printre idei se numără o mai bună supraveghere a Arcticii, cheltuieli mai mari pentru apărare, transferuri de echipamente militare și exerciții militare, scrie Politico.

Țările NATO au cerut alianței să își consolideze prezența în Arctica după ce SUA și-au intensificat amenințările de a ocupa Groenlanda, au declarat trei diplomați NATO pentru Politico.

Într-o reuniune cu ușile închise de joi, la Bruxelles, ambasadorii alianței au convenit că organizația ar trebui să își consolideze flancul arctic, potrivit diplomaților, cărora li s-a acordat anonimatul pentru a vorbi despre discuțiile sensibile.

Președintele american Donald Trump a susținut că teritoriul danez este expus influenței rusești și chineze.

Emisarii au vorbit despre valorificarea capacităților de informații pentru a monitoriza mai bine teritoriul, creșterea cheltuielilor de apărare către Arctica, mutarea mai multor echipamente militare în regiune și organizarea mai multor exerciții militare în vecinătate.

Avalanșa de idei subliniază o îngrijorare crescândă a Europei cu privire la intențiile SUA privind Groenlanda.

Săptămâna aceasta, Casa Albă și-a intensificat afirmațiile privind Groenlanda și a refuzat în repetate rânduri să excludă o preluare militară.

Europa se străduiește să evite o intervenție militară despre care Danemarca a spus că ar însemna sfârșitul alianței. Un compromis cu președintele SUA este considerat prima și cea mai bună opțiune.

Solicitarea de propuneri la doar câteva zile după ultima invazie a Casei Albe reflectă cât de serios ia Europa ultimatumul și riscul existențial pe care orice incursiune în Groenlanda l-ar avea asupra alianței și a legăturilor transatlantice.

Funcționarii publici ai NATO sunt așteptați acum să vină cu opțiuni pentru emisari, au declarat diplomații alianței.

Pe lângă bogăția sa de materii prime și zăcăminte de petrol, Trump a invocat un număr mare de nave rusești și chineze care s-ar afla în apropierea Groenlandei ca motiv din spatele ultimei campanii a Washingtonului de a controla teritoriul.

Experții contestă în mare măsură aceste afirmații, Moscova și Beijingul concentrându-și în principal eforturile de apărare – inclusiv patrule comune și investiții militare – în estul Arcticii.

Reuniunea de joi a celor 32 de trimişi a deviat de la o confruntare directă, au declarat cei trei diplomați NATO, unul dintre ei numind atmosfera din sală „productivă” și „constructivă”.

Ambasadorul Danemarcei, care a vorbit primul, a declarat că disputa este o problemă bilaterală și s-a concentrat pe succesele recente ale strategiei arctice a NATO și pe necesitatea de a se desfășura mai multe eforturi în regiune, au declarat diplomații – o declarație care a primit un sprijin larg.

Problema Groenlandei a fost ridicată și la o reuniune cu ușile închise a ambasadorilor UE pentru apărare și politică externă, joi, în ciuda faptului că nu se afla pe ordinea de zi oficială, au declarat doi diplomați ai UE. Capitalele blocului comunitar și-au exprimat apoi solidaritatea cu Danemarca, au adăugat aceștia.

Danemarca urmează să ofere o informare oficială și o actualizare la o reuniune a trimisilor UE, vineri, au declarat aceiași diplomați.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite