SUA insistă că au nevoie de Groenlanda ca să apere lumea. JD Vance: Trump va merge până la capăt. Primăriţa orașului Nuuk: Groenlanda nu este şi nu poate fi de vânzare
Statele Unite insistă că au nevoie de Groenlanda – dar ca să apere lumea. Vicepreşedintele american argumentează că Groenlanda este esenţială nu doar pentru securitatea americană, iar Donald Trump ,,va merge până la capăt”. JD Vance a criticat Danemarca și Europa pentru că nu au făcut suficient ca insula să rămână un punct cheie al securității și apărării antirachetă. Lucrurile s-ar putea lămuri săptămâna viitoare, când secretarul de stat Marco Rubio se va întâlni cu oficiali din Danemarca şi Groenlanda.
Vicepreşedintele american JD Vance a repetat ideea pe care Donald Trump o avansează încă din primul său mandat: Groenlanda este esențială nu doar pentru securitatea SUA, ci chiar a întregii lumi. Iar liderul de la Casa Albă va merge până la capăt, subliniază adjunctul său.
Vicepreşedintele SUA, JD Vance: Doamne ferește, în viitor, cineva să lanseze o rachetă nucleară asupra continentului nostru, să lanseze o rachetă nucleară asupra Europei. Groenlanda este o parte esențiala a apărării antirachetă. Așadar, vă întrebați: au făcut europenii și danezii ceea ce trebuia pentru a asigura securitatea Groenlandei și pentru a se asigura că aceasta poate continuă să servească drept ancoră pentru securitatea mondiala și apărarea antirachetă? Răspunsul este, evident, ca nu au făcut-o.
Purtătoarea de cuvânt al Casei Albe informează că președintele american discută activ cumpărarea Groenlandei de la Danemarca, dar, spune ea, toate opțiunile, inclusiv utilizarea forței militare, rămân în discuție.
Danemarca şi Groenlanda au solicitat o întâlnire cu secretarul de stat american Marco Rubio, care a confirmat că aceasta va avea loc săptămâna viitoare.
Marco Rubio: Nu este primul președinte american care a analizat sau a cercetat cum am putea achiziționa Groenlanda. Exista un interes în acest sens. Așa ca am reaminti faptul ca nu numai Truman a vrut să facă acest lucru, ci și președintele Trump a vorbit despre asta încă din primul sau mandat.
Groenlanda nu este şi nu poate fi de vânzare, afirmă primăriţa orașului Nuuk, capitala insulei arctice.
Primarul oraşului Nuuk, Avaaraq Olsen: Bineînțeles, mulți oameni simt nelinişte. Sunt îngrijorați. Simțim ca nu suntem tratați ca un popor în sine, care trăiește în propria țara. Suntem tratați ca un produs care poate fi cumpărat și vrem categoric să scăpăm de asta.
Într-o declaraţie comună, Franţa, Germania, Italia, Polonia, Spania şi Regatul Unit au transmis susţinerea clară pentru Danemarca, ţara sub a cărei suveranitate externă se află Groenlanda. Parisul afirmă că lucrează, împreună cu partenerii săi, la un plan privind modul în care ar trebui să reacționeze în cazul în care Statele Unite ar pune în aplicare amenințarea.
Iar din punctul de vedere al statutului insulei, miniştrii de externe ai ţărilor nordice au subliniat că acesta este o chestiune care trebuie stabilită exclusiv de Danemarca şi Groenlanda.

