Poate Armata Română să ne apere în fața unei posibile agresiuni ruse timp de 72 de ore? Ministrul Radu Miruță: Aveți încredere!
Poate Armata Română să ne apere în fața unei posibile agresiuni ruse timp de 72 de ore? Este întrebarea finală a Ediției Speciale de la TVR Info, de miercuri seară, la care a răspuns ministrul Interimar al Apărării, Radu Miruță: Aveți încredere!
Întrebat de moderatoarea emisiunii, Loara Ștefănescu, dacă, în acest moment, Armata Română are capabilitățile necesare să apere România în fața unei posibile agresiuni ruse timp de 72 de ore, ministrul Radu Miruță a precizat: Da, Federația Rusă este o agresiune și e considerată un risc și pentru NATO, și pentru politica de apărare a Uniunii Europene. Nu este o chestiune doar pentru România.
Nici nu se pune problema ca România să, Doamne ferește, să se lupte unu-unu cu Federația. Sunt mai multe scenarii în doctrina și în planurile Armatei Române și ale NATO.
Vă spun doar, ferm, un singur lucru. Aveți încredere că militarii Armatei Române fac maximul posibil cu ce au la dispoziție. Și preocuparea mea este să aibă la dispoziție mai mult și am nimerit să conduc Armata, mă rog, Ministerul Apărării în momentul în care Ministerul Apărării a semnat cele mai puternice contracte de modernizare și de înzesteare cu tehnică militară Armatei Române. Și e un lucru pentru care mulțumesc colegilor de la Minister care au lucrat pentru asta.
Urmăriți mai jos emisiunea integral!

