Petrișor Peiu, liderul senatorilor AUR, la Prim Plan: „PSD își dorește refacerea coaliției, noi așteptăm alegerile anticipate”
Depunerea moțiunii de cenzură împotriva Guvernului Bolojan redeschide jocurile de putere din Parlament. Deși inițiatorii sunt convinși că Executivul poate fi demis, perspectivele unei noi guvernări rămân neclare. Cu 256 de semnături deja strânse pentru moțiunea de cenzură, opoziția vorbește deschis despre o posibilă demitere, în timp ce scenariile politice se înmulțesc. Inițiatorii spun că voturile se vor regăsi și în plen, însă rămâne întrebarea: ce urmează dacă Executivul cade?
Ștefan Onică, jurnalist TVR: Domnule Peiu, 256 de semnături s-au strâns până la urmă. Vă așteptați ca la moțiunea în care se va vota să fie transformate în voturi împotriva guvernului Bolojan?
Petrișor Peiu, lider AUR: Probabil că cea mai mare parte, dacă nu toate, vor fi transformate în voturi. Mi-e greu să cred că cineva semnează o moțiune, care-i totuși un gest serios, și după aceea se răzgândește și nu mai votează.
Ștefan Onică, jurnalist TVR: Bun. Și întrebarea vine, ca de obicei, ce se va întâmpla după ce guvernul va cădea. Pentru că toată lumea face șcenarii în acest moment. Și acum discuțiile sunt dacă veți face sau nu o posibilă alianță pentru guvernare împreună cu PSD-ul.
Petrișor Peiu, lider AUR: Da, întrebarea dumneavoastră este întemeiată, pentru că toată lumea trăiește în bombardamentul ăsta informațional. Noi am spus de la bun început că este o înțelegere pe care am făcut-o cu PSD-ul pentru redactarea, depunerea și votarea unei moțiuni de cenzură pentru a evita situația în care am fi depus fiecare dintre cele două partii de câte o moțiune de cenzură și am fi riscat să cadă ambele moțiuni. Și atunci am preferat, pentru că avem un obiectiv tactic comun, repet, tactic, nu strategic, să fie demis guvernul Bolojan. De aici încolo strategiile noastre se despart. PSD-ul a și anunțat, nu e niciun secret, că își dorește refacerea formulei de coaliție cu celelalte trei partide cu care s-a aflat până acum în coaliție, iar noi am spus că preferăm să așteptăm fie alegerile la termen, fie alegerile anticipate, în cazul în care, bine și nu, vor fi capabili să conducă țara și să ajungă, dacă se va ajunge, la o nouă criză.
Roxana Zamfirescu, jurnalist TVR: Aș vrea să vă întreb totuși dacă moțiunea va avea succes și guvernul va fi înlăturat, dumneavoastră, de ce nu vreți să încercați o formulă de guvernare? Ce anume vă împiedică? Veți dovedi în felul acesta că aveți oarecare putere, nu-i așa? În Parlament, o pondere însemnată. De ce nu doriți să fiți la guvernare?
Petrișor Peiu, lider AUR: În primul rând, iarăși cred că este o întrebare întemeiată și am să vă răspund, dacă vreți, în două faze. În prima fază aș vrea să vă spun că trăim încă într-un scenariu politic care a fost definitivat în timpul alegerilor din 2024. Atunci s-a setat scena politică într-o formulă care cuprindea o demarcație foarte clară între zona partidelor care au anunțat că vor guvern, adică PSD, PNL, USR, UDMR și zona partidelor care contestau modul în care a fost condusă și urma să fie condusă țara. Deci scena politică setată la alegerile din 2024 ne pun pe noi și pe celelalte patru partide din coaliția de guvernare în două zone politice diferite. Și este greu să treci peste foarte multe diferențe. În al doilea rând, trebuie să constatăm cu realism că avem un președinte, domnul Nicușor Dan, care a spus foarte clar că nu va da niciodată un mandat unui guvern care nu că ar conține AUR, dar care ar putea fi votat în parlament de AUR. Deci mi se pare destul de improbabil și de greu de realizat tehnic o variantă înainte de alegeri în care să existe un guvern în care să fim și noi. Și dacă vreți, aș adăuga și o notă personală și aș spune că ar fi preferabil, totuși, să participăm la guvernare când vom participa din postura unui partid care are un număr consistent de mandate în Parlament și care poate să determine un alt curs decât cel de până acum. Între cursul politic de până acum, vedem unde s-a ajuns, ce rezultate sunt. Noi spunem că am avea o altă abordare, cel puțin în economie, aici aș putea eu să vorbesc mai mult, care ar duce la alte rezultate.
Ștefan Onică, jurnalist TVR: Cade guvernul, moțiunea trece. Ce se întâmplă? Veți fi chemat de toate partidele parlamentare la Cotroceni de președintele Nicușor Dan. Și v-a trimis să faceți o opțiune, o propunere de premier. Cu ce propunere veți merge la Cotroceni?
Petrișor Peiu, lider AUR: N-am discutat în partid așa ceva. Din punctul meu de vedere, eu îmi vă sfătui colegii să nu mergem la Cotroceni o dată ce domnul președinte Dan s-a pronunțat de câteva ori în ultimele zile, pentru excluderea AUR din viața politică, practic. Dacă dânsul a zis că nu se poate concepe o formulă de guvernare care să cuprinde un partid care are totuși 20% în Parlament, este clar că a mergem de pomană acolo. Ce să-i spunem? Să-i spunem ce? Că suntem în opoziție, știe și el. Nu așteaptă de la noi vreo soluție, deci nu are rău să-i spunem. Dânsul a exclus această posibilitate. Ne-a exclus, practic, din cercul celor cu care se consultă, depășind puțin mai mult cadrul legal. Dar el a ales asta. Cu forța nu se poate. Nici instituționalizare cu forța nu se poate.
Roxana Zamfirescu, jurnalist TVR: Până la urmă, să spunem că în scenariul cel mai probabil, cum arată calculele în acest moment, ținând cont de numărul de semnături pe care le-a strâns pe moțiune, guvernul Bolojan cade. Se formează un nou guvern. Dumneavoastră spuneți că nu doriți să participați la acest guvern. Ce câștigă AUR în aceste condiții?
Petrișor Peiu, lider AUR: Încă o dată, AUR are un obiectiv tactic, care este emiterea guvernului Bolojan, care a produs foarte multă suferință economiei acestei țări, și un obiectiv strategic, care este ajungerea la putere prin alegere anticipate sau prin alegere la termen. Noi ne urmăm cu obiectivul nostru strategic după ce obținem validarea obiectivului tactic. Nu înseamnă că dacă s-a format un alt guvern, problemele României au dispărut. Nu va dispărea nici deficitul foarte mare de bugetari, nici deficitul de cod curent foarte mare, nici inflația, nici criza economică nu va dispărea. Suntem în continuare într-un scenariu în care economia se contractă, scade.

