Petiție pentru boicotarea facturilor Termoenergetica. S-au strâns mii de semnături
Un bucureștean a inițiat o petiție prin care le propune celor care nu au căldură și apă caldă în apartamente să nu mai achite facturile pentru întreținere în luna ianuarie. Compania facturează apă caldă, care e rece, și agent termic, care e tot rece, spune bărbatul. El a strâns deja mii de semnături. Termoenergetica susține că apa călduță se facturează mai puțin.
Din această cauza, Sebastian Matişan, care locuieşte în cartierul Vitan, a avut un consum record de apă caldă în luna noiembrie. Cât să umple o piscină.
La vecinul lui, aceeași problemă. Nici în cartierul Titan lucrurile nu stau diferit.
Pentru că nu e căldură, oamenii sunt nevoiţi să dea drumul la aerul condiționat sau la caloriferul electric.
Așa că Sebastian Matișan le propune bucureștenilor să nu mai achite factura Termoenergetica în luna ianuarie și deja a strâns 2000 de semnături.
Reprezentanții distribuitorului de energie termică susțin că facturile vin în funcție de temperatura apei livrate în imobil și că apă „călduță” e mai ieftină decât cea fierbinte.
La subsolul fiecărui bloc există un contor care înregistrează cantitatea de gigacalorie livrată în imobil. În momentul în care nu se furnizează apă caldă la parametrii contractuali, contorul nu înregistrează consum, susţin reprezentanţii Termoenergetica, într-o postare pe Facebook.

