Peste 1.500 de blocuri rămân fără încălzire la Kiev, după atacurile rusești. Temperaturi sub zero grade în capitala Ucrainei

Război în Ucraina / Profimedia Images
16 February 2026, 14:30

Peste 1.500 de blocuri din Kiev nu au încălzire în condițiile în care temperaturile sunt sub zero grade, iar multe dintre ele vor rămâne fără încălzire până la sfârșitul iernii, a declarat Katerina Pop, purtătorul de cuvânt al Administrației Militare a Kievului.

Declarația vine în contextul în care Rusia și-a intensificat ofensiva energetică asupra Kievului în această iarnă, folosind rachete și drone pentru a lovi infrastructura critică ce furnizează capitalei Ucrainei încălzire, electricitate și apă. În Kiev continuă întreruperile programate de curent, în timp ce autoritățile încearcă să conserve energia electrică în urma acestor atacuri, potrivit Kyiv Independent.

Un total de 1.100 de blocuri din districtele Dniprovski și Darnițki, zonele cele mai afectate de criza energetică din Kiev, situate pe malul estic al râului Nipru, au rămas fără încălzire în urma atacurilor rusești asupra unei instalații de infrastructură critică ce le furniza agent termic, a declarat oficialul.

„Este imposibil să fie restabilită furnizarea de căldură (către acele clădiri) în acest sezon de iarnă”, a declarat Katerina Pop.

În perioada 2025–2026, guvernul ucrainean a programat furnizarea încălzirii pentru locuințe între 1 noiembrie și 31 martie. Însă, din cauza atacurilor rusești continue și a pagubelor aduse infrastructurii energetice, multe clădiri au rămas fără căldură, chiar dacă temperaturile scad frecvent până la −10 grade.

Cel mai recent atac rusesc cu rachete și drone asupra Kievului, din 12 februarie, a vizat zone rezidențiale din districtele Dniprovski și Darnițki. Primarul Kievului, Vitali Klitschko, a transmis că atacul a lăsat 2.600 de blocuri rezidențiale fără încălzire.

Locuitori din zonă, care au vorbit pentru Kyiv Independent, au declarat că apartamentele lor au fost avariate în urma atacului rusesc. Aceștia au spus că nu au mai avut căldură de la începutul lunii februarie, după un atac rusesc asupra Centralei Termoelectrice Darnitsia, care furniza încălzire clădirilor lor.

Katerina Pop a declarat că aproximativ 200 până la 300 dintre clădiri se află în prezent în reparații, ceea ce înseamnă că rămân fără încălzire.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite