Pedeapsa cu închisoarea pe viață pentru femicid devine lege în Italia

foto: Pixabay
foto: Pixabay
25 November 2025, 22:15

Camera Deputaților din Italia a aprobat, în unanimitate, chiar de Ziua Internațională pentru Eliminarea Violentei împotriva Femeilor, legea care introduce în Codul Penal infracțiunea de femicid ca faptă distinctă, pedepsită cu închisoare pe viață. O corespondență de la Anca Mihai.

Proiectul, care trecuse de Senat în luna iulie, a fost votat în unanimitate de cei 237 de deputați, un rezultat considerat de premierul Giorgia Meloni drept „un semnal important de coeziune politică” în lupta împotriva violenței asupra femeilor.

Adoptarea legii a avut loc simbolic chiar pe 25 noiembrie, Ziua Internațională pentru Eliminarea Violenței împotriva Femeilor.

Noua prevedere introduce în Codul Penal articolul 577 bis, ce stabilește pedeapsa maximă atunci când uciderea unei femei este comisă pe motive de discriminare de gen, ură sau pentru a-i suprima libertatea.

Legea va intra în vigoare după semnarea de către președintele Sergio Mattarella și publicarea ei în Monitorul Oficial.

Potrivit datelor Ministerului de Interne italian, de la începutul anului au fost înregistrate 75 de cazuri de femicid, un fenomen care continuă să alarmeze autoritățile.

Dintre victime, șapte sunt femei de naționalitate română. Prima înregistrată chiar în luna ianuarie, este Eliza Ștefania Feru, ucisă de soțul italian, după niciun an de căsătorie.

Premierul Meloni a subliniat că, deși acest pas legislativ este important, măsurile trebuie completate în continuare cu politici concrete, de la întărirea procedurilor prevăzute de Codul Roșu la creșterea finanțării pentru centrele antiviolență și adăposturile pentru victime. „Trebuie să facem mai mult, în fiecare zi, pentru a apăra demnitatea și libertatea fiecărei femei”, a transmis aceasta.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă