Tentativă de jaf cu luare de ostatici într-o bancă din Napoli. Hoții ar fi fugit printr-un tunel
Clienții și angajații unei bănci din Napoli au fost luați ostatici, joi, de o grupare care a încercat să dea o spargere. În cele din urmă oamenii au fost eliberați, după negocieri intense, dar jefuitorii continuă să stea baricadați în sediu.
25 de oameni au fost luați ostatici în bancă de banda de jefuitori. Potrivit forțelor de ordine, citate de RAI News, atacatorii erau înarmați. Carabinierii au intervenit și au înconjurat clădirea în care se află banca, sucursală a Credit Agricole, situată în Piazza Medaglie d’Oro din Napoli. În cele din urmă, ostaticii au fost eliberați de carabinieri. Șase persoane, inclusiv angajați și clienți ai sucursalei, au solicitat îngrijiri medicale la fața locului.
ACTUALIZARE Anca Mihai, corespondent TVR în Italia, a relatat: Operațiunea, care a durat aproape întreaga zi, s-a încheiat cu fuga hoților, printr-un tunel al unui magazin de lângă bancă. Acum sunt evaluate pagubele și depistate eventuale amprente ale infractorilor de pe scuretul cu care au venit dimineață ca să jefuiască.
ACTUALIZARE Atacatorii au reușit să fugă, iar forțele de ordine nu pot preciza încă dacă au reușit să fure ceva din bancă. Presa italiană scrie că nu este exclus ca banda, compusă din trei sau patru indivizi ale căror fețe erau acoperite cu măști de hârtie, pe care erau tipărite fețele unor actori celebri, să fi putut evada printr-o gaură într-un perete sau podea. Politia îi caută pe tâlhari în tot orașul.
ACTUALIZARE Anca Mihai, corespondent TVR în Italia, a relatat: Operațiunea este în plină desfășurare. Carabinierii ne-au confirmat că se duc tratative cu doi bandiți, care ar putea fi înarmați. Cei 25 de ostatici au fost eliberați și tot carabinierii confirmă că nu sunt victime.
În jurul orei locale 14, în cartierul central al orașului Napoli, bandiții, care au venit pe scuter, au încercat să jefuiască banca dar, fiind surprinși, au închis toate ușile și au luat oastatici toți oamenii care erau atunci în incintă. Au fost eliberați după lungi tratative, cu ajutorul pompierilor.

