Pe autostradă, de la Constanţa la Curtea de Argeş sau Craiova. A fost inaugurat lotul 3 Sud din Autostrada de Centură a Capitalei

30 June 2025, 22:46

De azi, șoferii pot circula între Constanța și Curtea de Argeș sau Craiova, ocolind complet Bucureștiul. A fost inaugurat lotul 3 Sud din Autostrada de Centură a Capitalei, un segment important, care însă trebuia deschis traficului de acum trei ani.

Segmentul de 18 km inaugurat astăzi este crucial pentru a putea circula în viteză, pe autostrada între Constanța și Curtea de Argeș sau între Constanța și Craiova. Este astfel evitată complet aglomerația din București.

Dragoş Porojnicu, jurnalist TVR: Important de precizat este faptul că lucrările au început în anul 2019 și ar fi trebuit să fie terminate în anul 2022. Din cauza mai multor probleme, atât din partea autorităților, cât și din partea constructorului grec, acestea au fost terminate abia acum.

Sorin Grindeanu, fost ministru al Transporturilor: Nu a fost o treabă simplă aici, fiindcă au avut foarte multe lucruri de făcut și cu cei care dețin rețelele de utilități, au fost niște blocaje la un moment dat pe care le-au depășit. Eu cred că, începând de astăzi, se va simți în traficul din București că avem acest semicerc sudic al A0.

Specialiștii susțin că acest segment va prelua mare parte din traficul de pe centura veche a Capitalei și nu numai.

Ionuţ Ciurea, preşedinte, Asociaţia Pro Infrastructura: Cei care nu au treabă cu Bucureștiul, vor ocoli pe A0 și vorbim aici de trafic greu, foarte, foarte multe camioane care vin și din Bulgaria, și din Turcia, dar și camioanele noastre, care merg între Constanța și centrul țării și, bineînțeles, în zona Craiova. Adică sunt ceva la 390 de km de autostradă, de la Curtea de Argeș la Constanța, cu ocolirea completă a Capitalei prin Sud.

Ciprian Şerban, ministrul Transporturilor: Avem în vedere, pentru jumătatea lunii iulie, finalizarea lucrărilor pentru conexiunea drumului expres 12 Craiova – Pitești cu A1. În acest condiții, vom putea circula de la Constanța la Craiova, pe o distanță de 474 de km, pe drumuri în regim de autostradă.

Întreagă Autostrada de Centură a Capitalei are în jur de 100 de km, iar autoritățile susțin că ar urma să fie gata la sfârșitul anului viitor. Acum se circulă doar pe sectorul sudic, și parțial pe cel de nord.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite