Patriarhul Ecumenic, Bartolomeu I, a fost decorat de preşedintele României cu cea mai înaltă distincție a statului, Ordinul Național „Steaua României” în grad de Colan. Patriarhia Română, distinsă cu Ordinul „Meritul Cultural” în grad de Mare Ofițer
Bartolomeu I, Patriarhul Ecumenic al Constantinopolului, a fost decorat de președintele României cu Ordinul Național „Steaua României” în grad de Colan, cea mai înaltă distincție a statului român.
Astfel este recunoscută contribuția Patriarhului Bartolomeu I la promovarea dialogului interortodox și sprijinul constant oferit Bisericii Ortodoxe Române. Ceremonia a avut loc la Palatul Cotroceni.
Nicușor Dan, președintele României: Sanctitatea Voastră, prezența dumneavoastră în România la acest moment de sărbătoare are o însemnătate deosebită. De-a lungul întregii păstoriri, ați cultivat o relație statornică și apropiată cu poporul român și cu Biserica Ortodoxă Română. Vă mulțumim pentru prietenia sinceră și pentru sprijinul frățesc arătat mereu României. Pentru noi, cuvântul și slujirea Sanctității Voastre sunt un reper de demnitate, echilibru și fraternitate, o mărturie a fidelității față de valorile ortodoxiei și față de valorile creștine care au stat la temelia Europei. Prin dialogurile ecumenic și grija pentru mediu, prin lucrarea de pace și de apropiere între oameni, sunteți un ghid spiritual într-o lume marcată de suferință și nesiguranță. România privește cu recunoștință misiunea neobosită pe care o îndepliniți în numele păcii, al adevărului și al demnității umane. În semn de profundă prețuire, am avut bucuria de a vă conferi Ordinul Național „Steaua României” în grad de Colan, cea mai înaltă distincție a țării noastre, ca recunoaștere pentru întreaga slujire și pentru prietenia față de poporul român.
Și Patriarhia Română a fost distinsă cu Ordinul „Meritul Cultural” în grad de Mare Ofițer.
Nicușor Dan, președintele României: Este distincția cea mai mare a statului român pentru o persoană juridică. Această distincție marchează sfințirea picturii Catedralei Naționale și recunoaște contribuția Bisericii la păstrarea și promovarea valorilor credinței, culturii și identității naționale. Este, de asemenea, o recunoaștere a meritelor indiscutabile a Preafericirii Sale Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române. Prin lucrarea sa neobosită, Biserica a fost și continuă să fie o punte între oameni, un sprijin moral, o ancoră de pace și solidaritate. Într-o lume aflată adesea sub semnul polarizării, Catedrala Mântuirii Neamului devine un spațiu care unește și inspiră, o expresie a credinței, a culturii și a unității noastre ca națiune.
Bartolomeu al Constantinopolului a sosit vineri în România și a participat duminică la slujba de sfințire a picturii Catedralei Naționale, alături de Patriarhul Daniel, iar astăzi la praznicul Sfântului Dimitrie cel Nou. Este cea de-a 11-a vizită pe care o face în România în cei 34 de ani de când este Patriarh Ecumenic.

