“Păstraţi numerar acasă, în bancnote mici“, recomandă BCE. Rezervele prind bine în situaţii neprevăzute
“Păstraţi numerar acasă, în bancnote mici“, recomandă Banca Centrală Europeană. Rezervele prind bine în situaţii neprevăzute, inclusiv acelea în care sistemele de plăţi ar putea să nu funcţioneze câteva ore. Nu sunt motive de panică, avertizează economiştii. Pur şi simplu, este o măsură de precauţie ca oamenii să aibă câteva sute de lei cash în casă. Nu sume mari, pentru că acestea pot fi un magnet pentru hoţi.
Bianca locuieşte în Valencia. În primăvara acestui an, când Spania s-a confruntat cu o pană masivă de curent, iar plăţile electronice au fost blocate a înţeles ce înseamnă să nu ai niciun euro cash. A rămas fidelă plăţilor cu cardul, dar s-a asigurat că nu va mai trece niciodată prin acea situaţie.
Când vine vorba de bani cash comportamentele sunt diferite, tinerii preferă să nu aibă bani cash și să facă plăti electronice.
“Păstraţi numerar acasă, în bancnote mici”, recomandă Banca Centrală Europeană. Fiecare familie ar trebui să aibă bani cash în casă pentru situaţii de criză. Avertismentul vine după analizarea a patru evenimente majore care au perturbat Europa, inclusiv pandemia și invazia Rusiei în Ucraina din 2022. Concluzia a fost că pentru a face faţă situaţiilor de criză oamenii ar trebui să aibă şi cash.
Cristian Păun, profesor de economie: Numerarul rămâne sfânt. Deci eu aş recomanda ca undeva la câteva sute de lei să existe totdeauna în casă, astfel încât două trei zile de cheltuieli curente cu mâncare, cu ce mai avem să poată fi acoperite în cazul în care sistemele electronice sunt perturbate, nu funcţionează. Dar această probabilitate rămâne totuşi una destul de redusă. Uneori banii foarte mulţi în casă reprezintă chiar o atracţie pentru hoţi.
Avertismentul Băncii Central Europene nu a vizat o ţară anume, ci comunitatea europeană.
Dragoș Cabat, analist economic: Este din cauză că apar din ce în ce mai mult aceste cyberatacuri asupra infrastructurii critice. Ar fi dramatic că la un moment dat sistemle de plăţi să aibă chiar şI o pauză de o oră, două trei, chiar şI zece minute uneori se sperie oameni, atunci a venit această propunere că oamenii să ţînă şi cash sume mici. Mie mi se pare o măsură de precauţie minimă pentru orice om să aibă şi sume cash şi nu ar trebui oamenii să se panicheze.
Modul în care românii se raportează la banii cash se vede cel mai bine din datele oficiale legate de conturi şi carduri. Potrivit Asociaţiei Române a Băncilor trei din zece români nu deţin un cont bancar, implicit nu au nici măcar un card. Iar Banca Naţională a României ne spune că sunt active în jur de 23 de milioane de carduri în România, ceea ce e puţin dacă ne gândim la faptul că sunt români care au şi câte trei sau chiar patru carduri.
Ţările de Jos, Austria şi Finlanda le recomandă cetăţenilor să păstreze o sumă de 100 de euro cash, în casă.

