Partidele primesc înapoi banii cheltuiți la prezidențiale
Alegerile prezidenţiale din acest an au fost anulate, dar Ministerul Finanţelor trebuie să vireze partidelor sume consistente pentru promovarea candidaţilor.
Astfel, artidele care au avut candidat la alegerile prezidențiale vor primi înapoi toți banii cheltuiți în campanie, chiar dacă scrutinul a fost anulat.
Guvernul a aprobat azi o ordonanţă în acest sens. Cei mai mulți bani se vor întoarce la PSD.
“Având în vedere că prin decizia Curţii Constituţionale alegerile prezidenţiale au fost anulate, rambursarea sumelor raportate şi justificate de către entităţile angajate în acest proces electoral le vor permite angajarea de cheltuieli pentru alegerile prezidenţiale care vor urma. Aceste restituiri se fac din fondul de rezervă bugetară, după alimentarea acestuia şi în baza unei cereri scrise din partea partidelor care au avut un candidat sau a candidaţilor independenţi”, a explicat Mihai Constantin, într-o conferinţă de presă la Palatul Victoria.

