Parlamentul Iranului va analiza retragerea ţării din Tratatul de neproliferare nucleară, după loviturile SUA
Parlamentul de la Teheran analizează retragerea din Tratatul de neproliferare nucleară (TNP), după atacurile SUA asupra instalaţiilor nucleare iraniene.
Legislativul iranian a aprobat duminică închiderea Strâmtorii Ormuz, dar decizia finală trebuie luată de Consiliului Suprem de Securitate Naţională al Iranului, transmite Reuters.
Cu toate acestea, nu a fost comunicată o dată exactă pentru o eventuală închidere, a relatat agenţia de ştiri Tasnim, la câteva ore după ce avioane de luptă americane au lovit instalaţia de îmbogăţire a uraniului de la Fordow şi alte situri.
Strâmtoarea Ormuz dintre Iran şi Oman, cu o lăţime de circa 55 de kilometri, este o rută de transport cheie pentru exporturile globale de petrol, de exemplu pentru petrolierele care pleacă din Arabia Saudită.
Prin Strâmtoarea Ormuz tranzitează 20% din petrolul exportat la nivel mondial.
Atacul ordonat de preşedintele american Donald Trump a amplificat temerile privind distorsiuni pe piaţa petrolului.
Iranul a ameninţat în repetate rânduri că se va retrage din TNP, tratat care le interzice ţărilor fără arsenal nuclear să obţină astfel de arme.
Conducerea Iranului a afirmat permanent că programul său nuclear este exclusiv în scopuri civile.

