Guvernul și-a asumat răspunderea în Parlament, pe primul pachet fiscal. Ilie Bolojan: Această perioadă va fi limitată. Vom fi într-o situație mai bună la sfârșitul anului viitor

7 July 2025, 07:41 (actualizat 7 July 2025, 21:30)

Guvernul Bolojan și-a angajat, luni, răspunderea în Parlament pe primul pachet fiscal pentru reducerea deficitului. Având în vedere că Parlamentul a intrat la sfârşitul lunii iunie în vacanţă, pentru desfăşurarea procedurii referitoare la angajarea răspunderii Guvernului asupra proiectului de lege privind unele măsuri fiscal-bugetare, senatorii şi deputaţii au fost convocaţi într-o sesiune extraordinară.

Ședința de plen poate fi urmărită aici:

ACTUALIZARE George Simion (AUR): Sperăm că sunteți, așa cum a zis domnul premier Bolojanm oameni serioși, care veți ține cont de cele 230 de amendamente depuse numai de grupurile parlamentare AUR. Ne-am bucura pe viitor chiar să dați conținut celor spuse de dumneavoastră, noi suntem de acord, de exemplu, cu tăierea a jumătate din suma forfetară pentru parlamentari, n-am văzut acesta în forma finală pe care Guvernul își asumă răspunderea astăzi. Vom depune o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, așteptăm toți colegii să se prezinte la vot.

-Noi am primit forma finală a acestui pachet acum 20 de minute. Sperăm că veți ține cont de cele 243 de amendamente depuse. Nu am văzut amendamentul cu tăierea sumei forfetare la 50% pentru parlamentari. Vom depune moțiune.

Dumitru Coarnă: Reduceți redevențele, nu mai finanțați războiul din Ucraina.

Virginia Vedinaș: Dacă astăzi se finalizează sesiunea extraodrinară, înseamnă că noi ne aflăm în afara sesiunii. Vă rog să reglați acest aspect.

Sorin Grindeanu: Începând cu data de astăzi, curge termenul de 3 zile în care poate fi depusă o moțiune de cenzură. Declar închisă ședința de plen.

ACTUALIZARE Premierul Ilie Bolojan prezintă pachetul fiscal de măsuri pentru reducerea deficitului bugetar. Declarații:

Premierul Ilie Bolojan: Vin astăzi în fața dumneavoastră și a tuturor românilor care ne urmăresc pentru a angaja răspunderea Guvernului României pentru primul pachet de măsuri fiscale și bugetare. Un pachet de măsuri pe care suntem nevoiți să le luăm într-o perioadă foarte scurtă. Nu este un gest ușor, nici pentru mine, nici pentru colegii mei, înțelegând greutățile care vor apărea ca urmare a acestui pachet, pentru cetățenii țării noastre. Este însă o urgență națională și un act de responsabilitate. România are nevoie de colectarea acumulărilor negative, iar acest pachet este începutul. Nu suntem încă în ceasul al XII-lea. Suntem, însă, la limită. Și suntem aici pentru a evita acest scenariu, pentru ca România să renască economic și săprospere în următorii ani.

-Nu este ușor, dar este o urgență națională. Direcțiile de acțiune rămân: ordine în finanțe, buna guvernare și respectul pentru cetățeni – care începe cu a le spune adevărul și a asuma responsabilitatea.

-Ne așteaptă așa-zisul junk, titlu de țară nerecomandată, care se traduce: Dacă România ajunge aici, consecințe: taxe mult mai mari, prețuri mai mari, dobânzi la credite mai mari pentru stat și cetățeni, o presiune mai mare pentru reducerea locurilor de muncă din sectorul bugetar și fonduri europene blocate. Țara noastră s-ar afla în urmă cu 15 ani, într-una din cele mai grele situații de instabilitate economică și politică. Fiecare român ar fi afectat de consecințe. Suntem la limita, pentru a evita acest scenariu. Știu că aceste măsuri nu sunt populare, le muțumesc românilor. Această perioadă va fi limitată. Vom fi într-o situație mai bună la sfârșitul anului viitor.

-primul pachet de măsuri vizează: reorganizarea TVA, creșterea necesară a unor accize, introducerea CASS pentru pensii peste 3.000 de lei, taxarea capitalurilor mari, înghețarea unor cheltuieli bugetare (în 2026 nu se pot majora salariile și pensiile).

-titularii din Educație nu-și pierd locurile de muncă, bursele nu dispar, dar se vor acorda doar pentru merite reale.

-Sunt un premier cu mandatul pe masă. În caz contrar, eu nu voi mai fi prim-ministru.

-Toate măsurile vor aduce echitate și dreptate. Promisiunea mea: vom face ordine în finanțe.

-Pregătim și al doilea pachet fiscal.

-Apelul meu: Vă rog să vă susțineți colegii pe care i-ați trimis în guvern, să facă reforme. Dacă țineți la România, spuneți-le românilor adevărul.

-Apel către toți românii: Suntem conștienți că aceste măsuri se vor resimți în viața a unui număr mare de cetățeni. Lucrăm cu toată energia pentru a atenua efectele. Nu cerem confirmări, vă cerem o corectă evaluare și răbdarea de a înțelege că lucrurile nu pot fi rezolvate de pe o zi pe alta. Timpul va confirma. Astăzi facem ce trebuia făcut de ieri.

ACTUALIZARE A început ședința de plen, aceasta poate fi urmărită aici:

ACTUALIZARE Ședința de plen a fost amânată pentru ora 17.00, pentru că încă sunt discuții pe amendamente.


Executivul a avizat vinerea trecută primul pachet de măsuri fiscale pentru reducerea deficitului.

Pentru depunerea amendamentelor la proiect, parlamentarii au avut ca termen final ziua de luni, la ora 8:00.

În ședința de Guvern s-au analizat amendamentele care au fost depuse în această dimineață până la ora 8.

”Şedinţa este dedicată aprobării formei finale a proiectului de lege asupra căruia Guvernul îşi asumă răspunderea în Parlament, după analizarea amendamentelor depuse de parlamentari”, anunţă Biroul de presă al Guvenului.

Au fost depuse amendamente chiar din partea Partidului Social-Democrat, cei care au cerut să nu fie pus CASS pentru pensiile mai mari de 3.000 lei. Putem spune că sunt slabe șanse să fie acceptate anumite amendamente.

Și cei de la AUR, SOS România, au depus amendamente, dar, având în vedere că premierul Ilie Bolojan spunea că trebuie să strângă foarte rapid bani în următoarea perioadă, nu au șanse să fie acceptate.

https://tvrinfo.ro/parlamentarii-aur-vor-depune-o-motiune-de-cenzura-impotriva-guvernului/

După ce se încheie ședința de guvern, Ilie Bolojan și miniștrii merg în Parlament și își vor asuma răspunderea pe acest pachet legislativ de măsuri fiscale.

Dacă în termen de trei zile de la asumarea răspunderii, deputaţii şi senatorii nu au iniţiat nicio moţiune de cenzură la adresa Guvernului, atunci proiectul de lege se consideră adoptat. În cazul depunerii unei moţiuni de cenzură, dacă aceasta a primit votul majorităţii deputaţilor şi senatorilor, atunci Guvernul este demis.

Parlamentarii AUR vor depune o moţiune de cenzură împotriva Guvernului în termenul constituţional de trei zile de la asumarea răspunderii, a anunţat, luni, liderul deputaţilor formaţiunii, Mihai Enache.

Cei de la SOS România, POT și AUR spun că încă mai strâng câteva semnături. Au nevoie de cel puțin 116 semnături pentru a depune moțiunea de cenzură, dar sunt siguri că acest demers va fi făcut. Asta înseamnă că din momentul în care vor depune moțiunea de cenzură,vor mai fi încă 3 zile în care ea va fi dezbătută și supusă votului. Undeva spre finalul acestei săptămâni, joi sau vineri, este preconizat momentul în care moțiunea ar putea să fie dezbătută și supusă votului pentru a-i mobiliza pe parlamentari. Pentru că, având în vedere această sesiune extraordinară și faptul că mulți au plecat deja în vacanță,se fac ședințe. La Partidul Național Liberal, se întrunesc parlamentarii PNL pentru a se mobiliza și pentru a fi cât mai mulți în sală.

Astăzi nu este nevoie de cvorum de ședință, dar săptămâna aceasta, dacă va fi dezbătută și supusă votului moțiunea de cenzură, este nevoie, obligatoriu, ca în sală să fie cvorum, dar și să fie toți parlamentarii prezenți fizic, pentru că ei trebuie să voteze moțiunea, să-și exprime votul cu bile,să fie un vot secret.

Proiectul de lege pe care își asumă Guvernul răspunderea

Proiectul de lege pe care Guvernul îşi angajează răspunderea reglementează unele măsuri fiscal-bugetare pentru stabilizarea finanţelor publice, prin limitarea cheltuielilor permanente, pe de o parte, şi, pe de altă parte, prin creşterea veniturilor, astfel încât să se poată susţine, din fonduri publice, finanţarea tuturor categoriilor de servicii publice destinate cetăţenilor, preciza Executivul.

“Prin acest pachet de măsuri se urmăreşte atingerea următoarelor obiective: reducerea ţintei de deficit bugetar de la 9,3% şi realinierea pe traiectoria de ajustare, în vederea respectării angajamentelor asumate în Planul Fiscal Bugetar pe 7 ani, recâştigarea încrederii investitorilor şi evitarea retrogradării din perspectiva ratingului de ţară, evitarea suspendării fondurilor europene şi continuarea implementării proiectelor de infrastructură şi de dezvoltare, realizarea reformei fiscale în vederea evaluării pozitive de către Comisia Europeană şi posibilitatea încasării banilor din Cererea de Plată numărul 4, suma reprezentând cel mai important aport la bugetul de stat, proiecţia prevăzută fiind de 2.680 miliarde de euro brut, respectiv 0,7% din PIB”, se arăta într-un comunicat al Executivului.

Cele mai importante măsuri prevăzute în acest pachet sunt impunerea a două cote de TVA de 11 şi 21%, majorarea accizelor pentru alcool, carburanţi şi ţigări, precum şi introducerea contribuţiei de asigurări sociale de sănătate (CASS) pentru pensionarii cu pensii de peste 3.000 de lei.

Consiliul Economic şi Social a dat un aviz negativ proiectului, susţinând că măsurile fiscal-bugetare propuse conduc la scăderea puterii de cumpărare a tuturor cetăţenilor şi afectează stabilitatea sau predictibilitatea în societate, generând un impact social şi economic negativ asupra întregii societăţi.

Totodată, sindicatele ameninţă cu proteste în această săptămână.

“Dacă nu am face nimic sau am lungi foarte mult aceste măsuri, ar fi câteva consecinţe care ar însemna intrarea în incapacitate de plată a statului român, creditorii noştri, cei care ne împrumută în prezent şi de care avem nevoie şi în viitor, pentru că nu putem să funcţionăm altfel, nu ne-ar împrumuta şi nu am putea acoperi cheltuielile statului, inclusiv salariile şi pensiile. Accesul la fondurile europene sunt condiţionate de reforma fiscală, nu am mai avea acces la fondurile europene. (…) Din 100 de lei care au fost încasaţi din taxele şi impozitele de la cetăţeni, România a cheltuit cam 132 de lei, deci cu 32 de lei în plus, pe care evident că i-a împrumutat. Vă rog să vă gândiţi dacă o familie care ar cheltui în fiecare lună cu 30% mai mult decât veniturile pe care le câştigă cât ar putea rezista şi extrapolaţi această situaţie la nivelul unei ţări şi înţelegeţi în ce situaţie este România”, explica săptămâna trecută premierul Ilie Bolojan. 

Procedură

În intervalul 4-7 iulie, Camera Deputaţilor şi Senatul au fost convocate în sesiune extraordinară, pentru desfăşurarea procedurii referitoare la angajarea răspunderii Guvernului asupra proiectului de lege privind unele măsuri fiscal-bugetare.

Până la 7 iulie, la ora 8:00, deputaţii şi senatorii au putut depune amendamente la proiect.

Asumarea răspunderii are loc după ce executivul a avizat la 4 iulie primul pachet de măsuri fiscale pentru reducerea deficitului. Între măsurile incluse în acest prim pachet se află:
* creşterea cotei standard de TVA de la 19% la 21%;
* creşterea cotei reduse de TVA, de la 5% şi 9%, la 11%;
* majorarea cu 10% a accizelor pentru alcool, carburanţi şi ţigări;
* introducerea contribuţiei la sănătate pentru pensionarii cu pensii de peste 3.000 de lei etc.

Al doilea pachet de măsuri fiscale va viza pensiile speciale, companiile de stat, instituţiile autofinanţate şi reforma administraţiei locale. Se aşteaptă ca acest al doilea pachet să fie adoptat tot prin asumarea răspunderii, cel mai târziu în toamnă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite