Parisul interzice vânzarea și consumul de alcool. 55 de morţi prin înec în Franţa. Valul de căldură se deplasează spre estul Europei

Canicula in Europa/Foto: Profimedia Images
26 June 2026, 08:21 (actualizat 26 June 2026, 13:15)

Autoritățile franceze au anunțat interdicții privind consumul și vânzarea de alcool în public la Paris, în încercarea de a reduce presiunea asupra spitalelor din capitală în timpul valului de căldură.

Parizienilor li se va interzice consumul de alcool în public de vineri la prânz până sâmbătă la ora 19:00. Măsurile vor fi în vigoare în același interval orar de sâmbătă până duminică.

Bilanţul morţilor prin înec creşte la 55 în Franţa, anunţă Guvernul

”Ieri (joi) seara, aveam 55 de înecuri, dar ne temem că situaţia poate evolua defavorabil”, declară vineri la postul franceinfo Marina Ferrari.

Ministrul subliniază că ”65% dintre aceste înecuri au avut loc în locuri de scăldat nesupravegheate şi neautorizate”.

Valul de căldură care a lăsat Spania, Marea Britanie și Franța sufocante de zile întregi se va muta spre est, meteorologii din Germania și Republica Cehă avertizând asupra unor condiții extreme.

Temperaturile din Germania ar putea ajunge la 40°C în toată țara vineri. O avertizare de vreme extremă este acum în vigoare în mare parte a Republicii Cehe.

Prim-ministrul francez Sébastien Lecornu a declarat că nivelul de alertă sanitară a fost ridicat la cel mai înalt nivel, pentru a spori personalul spitalicesc și a proteja persoanele vulnerabile.

Interdicțiile privind vânzarea de alcool la pachet vor fi în vigoare de vineri, ora 18:00, până sâmbătă, ora 07:00, în capitală și, din nou, în același interval orar, de sâmbătă până duminică.

Barurile și restaurantele cu licență sunt exceptate de la restricții.

Într-o declarație publică, șeful poliției din Paris, Patrice Faure, a declarat: „Ajungem la un punct de saturație în ceea ce privește unitățile specializate”.

Simon Stiell, șeful Comisiei pentru schimbări climatice a Națiunilor Unite, a declarat că „valul de căldură din Europa are amprentele crizei climatice peste tot” și a cerut „o trecere mai rapidă către energii regenerabile, protejarea pădurilor și creșterea rezistenței la schimbările climatice”.

După ce Franța a înregistrat miercuri cea mai caldă zi pentru a doua zi consecutiv, recordurile continuă să fie doborâte. Météo-France a anunțat că temperatura minimă medie a atins 22°C miercuri noaptea. Nantes a înregistrat 27,2°C în nord-vest.

După zile întregi de temperaturi record în Franța, oficialii au avertizat oamenii să își modifice comportamentul, ministrul Sănătății, Stéphanie Rist, declarând că există riscuri atât pentru tineri, cât și pentru vârstnici.

Rist a spus că „tinerii suferă și ei de stopuri cardiace”. Serviciul de ambulanță din Paris a înregistrat de patru ori mai multe stopuri cardiace decât în ​​mod normal pe o perioadă de 24 de ore, a spus Rist, subliniind în același timp că nu există cifre confirmate privind numărul de decese legate de valul de căldură.

Primarul Parisului, Emmanuel Grégoire, a declarat că rata mortalității este în creștere în capitală.

„Nu trebuie să credem că suntem invulnerabili”, a declarat el la televiziunea franceză. „Mă gândesc în special la tineri… Aseară, în jurul orei 19:30… am văzut vreo 100 de alergători pe stradă. Sincer, este iresponsabil.”

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite