Părinții tinerei ucise în Mureș îi acuză pe polițiști. A 14-a zi de căutări ale criminalului

21 July 2025, 19:18

Părinți tinerei ucise de Emil Gânj, sunt revoltați de atitudinea unor polițiști de la IPJ Mureș. Ei susțin că unul dintre liderii poliției județene a insistat ca fiica lor să renunțe la protecția poliției pe timp de zi.

Măsură fusese impusă după ce tânăra a fost răpită de Emil Gânj anul trecut în februarie. Acum IPJ Mureș nu a răspuns solicitărilor noastre de a explică această situație. Iar cel acuzat de crimă, Emil Gânj, este dispărut după ce a reușit să între din nou în casă tinerei, să ucidă și să îi dea foc.

Părinții Andei, tânăra ucisă de Emil Ganj, susțin că în 2024 fiica lor a fost determintată să renunțe la protecția poliției mureșene pe timp de zi. Era o măsură care să o apere de fostul iubit, care o răpise anul trecut în februarie. Anda a reușit atunci să scape după două zile și a alertat autoritățile. Apoi, un prim episod violent între tânără și comisarul șef care se ocupa de anchetă s-ar fi consumat în cursul reconstiturii traseului pe care fost dusă tânăra. Așa povestește mama victimei.

Pușa Jimbă, mama Andei Gyurka: O luat-o poliția și a purtat-o pe unde o purtat-o el. Era un polițist, dl. Bogdan Roșiu, care a prins-o pe Anda, a tras-o, a hărțuit-o, spunând că ea e de vină pentru tot.

Tatăl susține că atunci când a aflat, în februarie anul trecut, a depus o plângere la poliția din comună.

Tiberiu Gyurka, tatăl victimei: În momentul ăla eu am dat numeroase telefoane, am mers la Mihaeșu de câmpie ca să mă întâlnesc cu domnul respectiv, domnul Bogdan nu era. Era doar altcineva, care a spus stai liniștit nu mai are rost să mergeți la poliție, veniți la noi la declarații, pentru că noi deja l-am scos din anchetă. M-am dus la poliția Zău de Câmpie și am declarat lucrurile pe care fiica mea mi le-a spus. Mi-au dat să fac o declarație pe propria răspundere.

Tatăl spune că ulterior Anda a fost chemată la Târgu-Mureș unde i s-ar fi cerut să accepte reducerea timpului de protecție, iar polițiștii să stea de pază doar noaptea.

Sindicaliști au informații suplimentare despre cele întâmplate la poliția Mureș.

Cosmin Andreica, preşedintele Sindicatului Poliţiştilor Europol: Avem și noi această confirmare cu privire la această sesizare, referitoare la comportamentul com. șef Roșiu. Interacțiunea din luna februarie a fost materializată printr-un apel la 112 de către tatăl victimei, care acuză că fiica lui este amenințată, terorizată. Noi știm că un echipaj de ordine publică s-a deplasat la sediul IPJ Mureș, unde cei doi agenți nu au luat măsuri pentru că au intervenit alți ofițeri spunându-le că vor rezolva ei problema. La acest moment nu avem date și info că ar fi fost declanșată o cercetare prealabilă.

Am solicitat celor de la IPJ Mureș un punct de vedere legat de sesizarea la 112 și de eventuala verificare a celor afirmate în cursul apelului, dar nu am primit răspuns.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite