Papa Leon al XIV-lea salută “progresele semnificative” către pace în Gaza
Papa Leon al XIV-lea a salutat duminică “progresele semnificative” către pace în Gaza, reiterându-şi apelurile la un armistiţiu în enclava palestiniană devastată de război şi eliberarea ostaticilor israelieni deţinuţi de Hamas, transmite AFP.
“În ultimele ore, într-un context dramatic în Orientul Mijlociu, s-au înregistrat progrese semnificative în negocierile de pace, care sper că vor duce la rezultatele dorite cât mai curând posibil”, a declarat papa american după o liturghie la Vatican.
Remarcile sale vin în plină efervescenţă diplomatică, în urma răspunsului pozitiv al mişcării islamiste Hamas la planul de pace prezentat de preşedintele american Donald Trump pentru a pune capăt războiului, menţionează AFP.
“Fac apel la toţi oamenii responsabili să se angajeze pe această cale, la un armistiţiu şi eliberarea ostaticilor” pentru a se ajunge la “o pace dreaptă şi durabilă”, a insistat Leon al XIV-lea.
Şeful Bisericii Catolice şi-a exprimat totodată îngrijorarea cu privire la “creşterea urii antisemite în lume” şi s-a declarat “profund întristat de imensa suferinţă îndurată de poporul palestinian din Gaza”.
“Îmi exprim îngrijorarea cu privire la creşterea urii antisemite în întreaga lume, aşa cum a arătat din nefericire atentatul terorist din Manchester”, a spus Papa, referindu-se la atacul de joi împotriva unei sinagogi, soldat cu doi morţi şi trei răniţi grav.
sursa Agerpres

