Pacienţii nemulţumiţi de mâncarea din spitale pot face reclamaţie direct pe site-ul Ministerului Sănătăţii

14 July 2025, 19:55

Pacienţii nemulţumiţi de mâncarea din spitale pot, de acum, să facă reclamaţie direct pe site-ul Ministerului Sănătăţii. Aceștia nu trebuie decât să completeze un formular. O mulţime de oameni s-au plâns de hrana primită cât timp au fost internați, după ce şeful de la Sănătate a postat imagini surprinzătoare cu meniul unui spital public din ţară.

Un formular online pentru sesizări privind mâncarea din spitale este disponibil acum pe site-ul ms.ro. Pacienţii sunt invitaţi să trimită şi fotografii, dacă sunt nemulţumiţi de calitatea şi aspectul porţiilor, dar şi de servire.

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătăţii: Managerii care nu-şi fac treaba vor fi invitaţi să plece. Dacă în anumite locuri se poate, e obligatoriu să se poată peste tot. Ţin foarte mult la atitudinea personalului medical şi la comportamentul la adresa pacienţilor, la curăţenia din spitale şi la modul cum sunt trataţi nu doar medical, inclusiv mâncarea din spitale.

Ministrul Sănătății a dat ca exemplu de bună practică Spitalul Judeţean de Urgenţă din Târgu Mureş, unde mâncarea vine din bucătăria proprie. A încercat cu managerul meniul pregătit pentru bolnavi, în care apare chiar şi pește, precum somonul. Imaginile au stârnit un val de reacţii de la oameni care nu cred că aşa ceva este la ordinea zilei într-un spital public. Multe spitale primesc hrana de la firme de catering, iar reclamaţiile rămân fără rezultat.

Vasile Barbu, Asociaţia Naţională pentru Protecţia Pacienţilor: Alimentele sunt fade, nu au gust. Au mirosuri câteodată ciudate. Supele sunt zeamă chioară sau făcute din alimente conservate. Toate reclamaţiile care au fost făcute şi de noi, de medici, de şefi de secţii din spitale, chiar de manageri nu au dus la îmbunătăţirea meniului. Nu oricine e furnizor al unui spital. Sunt potentaţi ai locului care, chiar dacă sunt verificaţi, sunt iertaţi.

Pentru masa zilnica a unui pacient, spitalele publice primesc de la bugetul de stat o alocaţie de cel puţin 22 de lei. Pot face însă un meniu şi mai scump, dacă găsesc alte surse de finanţare. Şi autorităţile locale pot contribui.

Gabriel Lazany, primarul municipiului Bistriţa: Am încercat prin alte măsuri, una a fost închiriere acelor panouri publicitare care aduc bani frumoşi spitalului şi utilizăm banii în norma de hrană, plus venituri proprii pentru servicii medicale la cerere.

Ministrul Sănătăţii spune că va face şi controale inopinate în spitale.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite