Olguța Vasilescu: Guvernul Bolojan va cădea dacă nu schimbă reforma administrației
Primarul Craiovei, Lia Olguța Vasilescu (PSD), a declarat joi seară, că actualul Guvern ar putea cădea în cazul în care premierul Ilie Bolojan nu schimbă modul în care intenționează să facă reforma administrației publice locale.
Întrebată la, Antena 3 CNN, despre o posibilă cădere a Guvernului, dacă nu se renunță la reformă, Vasilescu a răspuns scurt: „Da!”.
Edilul a precizat că primarii și președinții de consilii județene nu au înțeles până acum varianta finală a reformei propuse de Guvern. „Partea proastă este că noi nu am înțeles varianta finală a Guvernului, că noi pentru asta ne-am dus. (n.r. la întâlnirea de la Guvern a primarilor cu vicepremierii şi ministrul Dezvoltării) Adică am solicitat să vină cu altă variantă. Așteptam să aflăm care este aceasta. N-am aflat-o”, a spus Olguța Vasilescu.
Aceasta a relatat și modul în care a avut loc întâlnirea de la Guvern cu reprezentanții administrațiilor locale. „Invitația a venit pe Asociația Municipiilor din România. (…) Toți cei care am venit acolo știam că ne întâlnim cu Bolojan. (…) Dar s-a bifat o dezbatere publică ce trebuia făcută”, a adăugat primarul Craiovei.
Reforma administrației, subiect de tensiuni
Premierul Ilie Bolojan susține o reducere cu 10% a posturilor ocupate în primării și consilii județene. În schimb, PSD și UDMR resping această variantă și propun, ca alternativă, reducerea cu 10% a cheltuielilor, pentru a evita disponibilizările.
Întâlnirea de joi a fost marcată de absența premierului Ilie Bolojan, care urma să discute direct cu primarii și președinții de consilii județene pe tema reformei.

