Oficial Hamas: Respectarea încetării focului e singura cale de a-i aduce acasă pe ostaticii israelieni

Militanți Hamas. Sursa foto: Profimedia Images
11 February 2025, 11:03 (actualizat 11 February 2025, 11:10)

Preşedintele american Donald Trump trebuie să-şi aducă aminte că singura modalitate de a-i aduce acasă pe ostaticii israelieni este respectarea încetării focului dintre Israel şi Hamas, a declarat marţi pentru Reuters un înalt oficial al Hamas, Sami Abu Zuhri.

“Trump trebuie să-şi aducă aminte că există un acord care trebuie respectat de ambele părţi şi că aceasta este singura cale de a-i aduce înapoi pe prizonieri. Limbajul ameninţărilor nu are valoare şi doar complică lucrurile”, a declarat oficialul Hamas.

Donald Trump a afirmat luni că va propune anularea încetării focului şi va lăsa “să se dezlănţuie iadul” dacă nu vor fi eliberaţi până sâmbătă toţi ostaticii israelieni deţinuţi de Hamas.

Mişcarea islamistă palestiniană, care trebuie să elibereze treptat ostatici în baza unui acord de încetare a focului aflat în vigoare din ianuarie, a amânat eliberarea de noi ostatici până la noi ordine, acuzând Israelul că a încălcat condiţiile armistiţiului prin continuarea atacurilor asupra Fâşiei Gaza.

Trump a înfuriat lumea arabă propunând ca Statele Unite să preia controlul Gaza, să-i mute cei peste 2 milioane de locuitori ai acesteia şi să transforme teritoriul în “Riviera Orientului Mijlociu”, aminteşte Reuters.

Trump avea prevăzută pentru marţi o întrevedere cu regele Iordaniei Abdallah al II-lea, pentru ceea ce se aşteaptă să fie o întâlnire tensionată ca urmare a ideii preşedintelui de “reamenajare” a Gazei, dar şi a ameninţării sale de a reduce ajutorul acordat acestei ţări arabe aliate cu SUA dacă refuză să primească palestinieni relocaţi.

Deplasarea forţată a unei populaţii aflate sub ocupaţie militară este o crimă de război interzisă de convenţiile de la Geneva din 1949, notează Reuters.

Războiul din Gaza, lansat după atacurile Hamas asupra teritoriului israelian din octombrie 2023, a fost suspendat de la jumătatea lunii ianuarie, în baza acordului de încetare a focului dintre Israel şi Hamas mediat de Qatar, Egipt şi SUA.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite