Octombrie cu primii fulgi de zăpadă în Poiana Brașov, bucurie pentru turişti
Zăpada la munte la început de octombrie nu ar trebui sa fie o surpriză. Cum ultimii ani au fost săraci în ninsori, uneori până în ianuarie, turiştii s-au bucurat de primii fulgi ca în plină iarnă. Chiar dacă unii nu erau deloc pregătiţi.
Ninsorile la Poiana Brașov sunt pe an ce trece tot mai imprevizibile. Turiștii așteaptă cu sufletul la gură zăpada de pe pârtii, însă ultimele sezoane au fost de-a dreptul dezamăgitoare.
Așa că ninsoarea vine când se așteaptă ei mai puțin. La început de octombrie, a acoperit iarba încă verde, florile și trotuarele.
Iar cei care se așteptau la o toamnă caldă bună de plimbări lungi au fost suprinși în haine subţiri.
Am venit vara, plecăm iarna. Dar ne bucurăm, că nu se știe dacă la iarnă mai prindem zăpadă, dacă mai ajungem. Ne-a luat cam prin surprindere. Nu prea am fost echipați. Ne-am echipat acum, pe parcurs.
Turiștii nu mai știu cum să interpreteze vremea. Iarna vine ori prea târziu, ori prea devreme.
Am venit ieri pe la prânz. Ploua. Nu mă așteptam să fie decorul asta de iarnă. Pentru vremea din calendar, foarte repede.
Zăpada așternută a transformat peisajul din stațiune. Pentru cei mai mici iubitori de iarnă și de zăpadă, e însă suficientă și pentru bulgări și chiar pentru oameni de zăpadă.
Un strat mai consistent s-a depus la peste 1.500 de metri, pe Masivul Postăvaru. Acolo a bătut vântul cu putere, iar instalațiile de cablu au fost oprite. Ninge însă în continuare, așa că zăpada continuă să se aștearnă.

