Oana Ţoiu, discuţie cu ambasadorul SUA la NATO: Susţinerea americană a crescut capacitatea României în regiune

Oana Țoiu, ministrul de Externe / Foto. Profimedia Images
31 October 2025, 19:58

Ministrul Afacerilor Externe, Oana Ţoiu, transmite că a avut o discuţie telefonică cu ambasadorul SUA la NATO, Matthew G. Whitaker, privind parcursul parteneriatului România – Statele Unite ale Americii şi obiectivele comune.

“De-a lungul celor peste 20 de ani de când țările noastre colaborează ca aliați în cadrul NATO am construit încredere. Sprijinul Statelor Unite a sporit semnificativ capacitatea României de a reprezenta o forță catalizatoare pentru securitatea regiunii noastre”, a arătat şefa diplomaţiei române, vineri, pe platforma X.

Ea arată că a discutat cu înaltul oficial american despre importanţa securităţii la Marea Neagră, relaţiile militare şi civile în cadrul Alianţei şi despre parteneriatul strategic.

“Dincolo de orice decizie individuală punctuală, ambasadorul și cu mine împărtășim aceeași înțelegere privind importanța pe care românii o acordă relației dintre România și Statele Unite, fie că este vorba despre istoria noastră recentă, despre prezentul nostru sau despre planurile comune de viitor”, conchide Ţoiu.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite