Ambasada României la Washington organizează, în perioada 7-13 iulie, evenimente menite să marcheze aniversarea Parteneriatului Strategic dintre România și Statele Unite ale Americii.
7 July 2025, 16:17 (actualizat 7 July 2025, 23:39)
Ambasada SUA la București sărbătorește în avans ziua națională a SUA, Ziua Independenței. Președintele Klaus Iohannis și premierul Marcel Ciolacu sunt printre invitații de seamă ai ambasadorului SUA Katheleen Kavalec. Recepția din acest an stă sub semnul orașului San Diego din California, oraşul natal al doamnei ambasador.
Ministrul Apărării Naţionale, Angel Tîlvăr, a subliniat beneficiile parteneriatului strategic dintre România şi SUA şi importanţa luării unor decizii concrete pentru continuarea sprijinului acordat Ucrainei şi Republicii Moldova, în cadrul întrevederilor pe care le-a avut la Washington cu oficiali americani.
Tema principală a emisiunii Radar Geopolitic: Un sfert de secol de Parteneriat Strategic România - SUA, cel mai important moment după Revoluţia Română.
Fostului preşedinte al României, Emil Constantinescu, iniţiatorul Parteneriatul România-SUA vine la Televiziunea Română, la emisiunea Radar Geopolitic cu Loara Ştefănescu.
Ministrul de Externe Bogdan Aurescu s-a întâlnit în SUA cu omologul american Anthony Blinken şi cu secretarul pentru securitate internă Alejandro Mayorkas.