IALOMIȚA Un copil a murit și alți doi sunt în stare gravă, după ce au fost spălați cu insecticid pentru animale
Tragedie fără margini într-o familie din Țăndărei, județul Ialomița. O fată de 5 ani a murit, iar doi verișori de-ai săi sunt internați în stare gravă în spital, după ce bunica lor i-a spălat cu insecticid. Unul dintre copiii care se zbate acum între viață și moarte are mai puțin de doi ani. Substanța folosită de femeie este extrem de periculoasă și ajută la deparazitarea oilor. Nu este însă prima dată când face victime în rândul copiilor din localitate.
Alerta s-a declanșat joi seara, când băiețelul de 1 an și 10 luni a fost adus de o rudă la camera de gardă a Spitalului Orășenesc din Țăndărei, cu simptome de intoxicație. Medicii au simțit un miros înțepător și după insistențe repetate, bunica lor a recunoscut că îl spălase pe cap cu Tomosan, o substanță folosită pentru deparazitarea oilor.
Alexandra Leonte, medic, Spitalul Orăşenesc Țăndărei: Pentru că mirosea înțepător am întrebat dacă au spălat cu ceva, că e al treilea caz în comunitate, deja asistenții cunosc mirosul. După vreo 10 minute de insistențe au negat, apoi au spus că au spălat copilul cu Tomosan, am întrebat dacă mai e un copil expus, au negat vehement și au spus că e doar el.
Ulterior, la camera de gardă a fost adusă și verișoara băiatului, o fetiță în vârstă de 5 ani. Din păcate pentru ea, medicii nu au mai putut face nimic.
Alexandra Leonte, medic, Spitalul Orăşenesc Țăndărei: Am insistat să ne spună dacă mai e cineva pentru ca apoi, pe la 20.50, să mai vină cu un copil de 5 ani, pe brațe în stop cardio-respirator. Fetița nu a răspuns la manevrele de resuscitare.
Același tratament periculos l-a primit și sora mai mare a băiatului de un an. Medicii au decis să-i trimită pe amândoi la București.
Liviu Patrichi, director, Spitalul Județean de Urgență Slobozia: La noi a ajuns un pacient în vârstă de un an și 11 luni, în stop cardio-respirator, s-au efectuat manevre de resuscitare. La scurt timp, s-a prezentat un pacient din aceeași familie, o fetiță, de 10 ani și o lună.
Poliția a deschis un dosar penal în acest caz. Dar anchete fac acum și Primăria din Țăndărei, dar și Direcția pentru Protecția Copilului.
Andreea Loghin, ofițer de presă IPJ Ialomița: Cercetările sunt continuate de o echipă complexă sub aspectul infracțiunilor de ucidere din culpă și rele tratamente aplicate minorului.
Părinții celor trei copii sunt plecați la muncă în străinătate. De cei mici avea grijă bunica, o femeie de 35 de ani.
Nicolae Badea, director DGASPC Slobozia: Este o familie care nu ridică probleme din punct de vedere material, este bine situată din acest punct de vedere.
Cristi Roman, primarul orașului Țăndărei: Familia nu se află în monitorizarea compartimentului de asistență socială. Situația materială e una bună. Din punct de vedere social aveau toate condițiile acasă.
Autoritățile din Țăndărei sunt copleșite de cazurile de intoxicații cu Tomosan sau substanțe derivate. Acesta este al treilea caz din localitate, în mai puțin de 6 luni. Substanța folosită de bunica copiilor este un insecticid puternic utilizat pentru animale, dar extrem de nociv pentru oameni.
Potrivit medicilor veterinari, se folosește într-o diluție de 1 litru la 400 de litri de apă.

