O delegație de oficiali ucraineni va merge în SUA la începutul săptămânii viitoare

9 October 2025, 15:15 (actualizat 9 October 2025, 15:16)

O delegație condusă de prim-ministrul Iulia Svîrîdenko va merge în SUA la începutul săptămânii viitoare pentru a discuta despre sprijinul acordat Ucrainei, a anunțat președintele Volodimir Zelenski.

Delegații ucraineni, inclusiv șeful de cabinet al lui Zelenski, Andri Yermak, și comisarul pentru sancțiuni, Vladislav Vlasiuk, vor aborda subiecte precum apărarea aeriană, energia, termenii pentru un acord de pace, sancțiunile împotriva Moscovei și activele rusești înghețate.

Vestea vine după ce președintele american Donald Trump a aprobat un nou sprijin militar pentru Ucraina în cadrul unui cadru condus de NATO și a lansat public furnizarea de rachete de croazieră cu rază lungă de acțiune Tomahawk. După ce a fost reticent mult timp în a oferi noi ajutoare de apărare Kievului, Trump și-a schimbat poziția pe măsură ce eforturile sale pentru un acord de pace au stagnat, iar Rusia a respins în mod repetat apelurile la un armistițiu.

„Cred că președintele Trump ne vrea la masa negocierilor și susținut această cale”, a declarat Zelenski la X.

Schimbarea retoricii lui Trump a survenit după întâlnirea cu Zelenski la Adunarea Generală a ONU de la New York, în septembrie.

Președintele SUA declara la acea vreme că Kievul „este într-o poziție în care trebuie să lupte și să recucerească întreaga Ucraina”, în timp ce Rusia se confruntă cu provocări economice tot mai mari.

„Cred că întâlnirea noastră, combinată cu faptele reale, i-a oferit o înțelegere mai largă a faptului că rușii îi «vând» ceva ce nu sunt capabili să ofere”, a remarcat Zelenski pe 9 octombrie.

Adjunctul ministrului rus de externe, Serghei Riabkov, a declarat recent că „impulsul puternic” pentru încheierea războiului a scăzut de la întâlnirea lui Trump cu președintele rus Vladimir Putin din Alaska, pe 15 august.

În mod similar, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a remarcat că dialogul SUA-Rusia rămâne „temperat”.

Summitul din Alaska, despre care se aștepta inițial să includă sesiuni de cooperare bilaterală, s-a încheiat brusc după anularea acestor segmente. Două luni mai târziu, nu s-au înregistrat progrese tangibile în direcția păcii.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite