“Nu avem nevoie de lecții despre guvernul pe care îl propun”. Ce le răspunde Eugen Tomac liberalilor
Premierul desemnat Eugen Tomac a reacționat joi seara, printr-un mesaj video postat pe Facebook, după decizia PNL de a nu vota pentru învestirea guvernului tehnocrat. Tomac le transmite liberalilor că nu are nevoie de lecții și că va își va continua demersurile pentru instalarea noului guvern.
“România are nevoie, în acest moment, de luciditate, responsabilitate și încredere. Respect decizia PNL de a merge în opoziție. Este dreptul lor politic. Dar nu avem nevoie de lecții despre guvernul pe care îl propun, cu atât mai puțin de afirmații nefericite despre formule politice și responsabilități, în condițiile în care știm cu toții cum au fost construite majoritățile parlamentare până acum. Guvernele PNL au funcționat cu voturile PSD. Acesta este adevărul politic pe care nu îl putem ignora atunci când vorbim despre responsabilitate, susținere parlamentară și soluții pentru România. Astăzi, miza nu este cine dă lecții cui. Miza este dacă reușim să ieșim din blocaj și să oferim țării un guvern funcțional, stabilitate și o direcție clară. Rămân hotărât să merg înainte, cu dialog și deschidere față de toți cei care înțeleg că România trebuie pusă pe primul loc” – a transmis Eugen Tomac.
Eugen Tomac insistă totuși să se mai vadă o dată cu partidele, în speranța că le va convinge să-i dea votul.
Eugen Tomac propune continuarea reformelor, să oprească risipa banului public și să accelereze digitalizarea. Estimează că va trimite la Parlament programul de guvernare și echipa de miniștri, duminică, în ultima zi pe care o are la dispoziție.
USR, UDMR , PSD și grupurile mici parlamentare își vor oficializa poziția zilele următoare.
USR va avea o ședință vineri după amiaza, însă, potrivit surselor, nu se așteaptă surprize. Pe surse, USR transmite că “nu va fi nicio surpriză, va fi unanimitate, nu votăm guvernul Tomac”.
Președintele Nicușor Dan a intervenit miercuri și a cerut partidelor să voteze cabinetul Tomac.
Declarația vine după ce liberalii au dat un vot categoric împotriva premierului desemnat și a propunerilor de miniștri pe care îi consideră “interpuși ai PSD”.
“Analizând contextul politic, PNL a luat decizia să nu susțină învestirea acestui Guvern. Ca efect al acestei decizii, grupurile parlamentare nu vor participa la vot sau vor fi ‘Prezent, nu votez’. De ce am luat această decizie? În primul rând, pentru că, dat fiind situația în care avem un Guvern fără o susținere politică explicită, deci fără o susținere parlamentară explicită, acest Guvern nu are puterea să continue reformele necesare pentru România și, deci, nu este o soluție guvernamentală în momentul de față“, a explicat Bolojan, după ședința extinsă a Biroului Politic Național al partidului.
Premierul interimar a menționat că “un guvern fără susținere politică nu poate spera decât la supraviețuire” și este “mai slab decât un guvern minoritar”.

