Nouă morţi, inclusiv doi copii, în atacuri israeliene asupra Libanului
Noi atacuri aeriene israeliene asupra sudului Libanului au ucis nouă persoane joi, a anunţat Ministerul libanez al Sănătăţii, în ciuda armistiţiului în vigoare din 17 aprilie, transmite AFP.
‘Încălcările israeliene persistă în sud în ciuda armistiţiului, inclusiv demolarea şi distrugerea de case şi lăcaşuri de cult, în timp ce numărul victimelor creşte zilnic’, a denunţat preşedintele Joseph Aoun într-un comunicat al preşedinţiei.
Deşi armistiţiul a fost prelungit până la mijlocul lunii mai, armata israeliană îşi continuă atacurile, în principal în sudul Libanului, unde purtătorul de cuvânt al acesteia a anunţat joi un nou ordin de evacuare pentru opt localităţi.
Armata israeliană a stabilit o zonă de 10 kilometri adâncime, marcată de o ‘linie galbenă’ – interzisă presei şi locuitorilor – în cadrul căreia desfăşoară operaţiuni de demolare.
Atacurile aeriene israeliene au vizat diverse localităţi din sudul Libanului joi dimineaţă, soldate cu decese, potrivit presei de stat.
Bilanţul de nouă morţi anunţat de Ministerul Sănătăţii include doi copii şi cinci femei. Ministerul a raportat de asemenea 23 de răniţi.
‘Trebuie să punem presiune pe Israel să respecte legile şi acordurile internaţionale şi să înceteze să mai vizeze civilii, salvatorii, Apărarea Civilă, organizaţiile umanitare şi aşa mai departe’, a subliniat preşedintele libanez.
Israelul susţine că urmăreşte să-şi protejeze regiunea nordică de atacurile Hezbollahului pro-iranian, care continuă să revendice atacuri împotriva poziţiilor israeliene din Liban şi, mai rar, împotriva teritoriului israelian.
Acordul de încetare a focului rezervă Israelului ‘dreptul de a lua, în orice moment, toate măsurile necesare în autoapărare legitimă împotriva atacurilor planificate, iminente sau în curs de desfăşurare’.
Hezbollah contestă această clauză, denunţând-o, prin intermediul deputatului Ibrahim Moussawi, ca fiind ‘un precedent periculos’.
Armistiţiul şi prelungirea acestuia au fost anunţate de preşedintele american Donald Trump în urma a două runde de discuţii între ambasadorii israelian şi libanez la Washington, menite să deschidă calea pentru negocieri directe între cele două ţări.
Dar, între timp, ruptura se adânceşte între preşedintele libanez, hotărât să se implice în aceste negocieri, şi Hezbollah, care se opune acestora şi duce o campanie împotriva lui.
‘Am coordonat (…) fiecare demers pe care l-am făcut în ce priveşte negocierile cu preşedintele parlamentului (Nabih Berri) şi prim-ministrul (Nawaf Salam)’, a asigurat Joseph Aoun – remarci ce au fost rapid negate de preşedintele parlamentului, principalul aliat al Hezbollah.

