Nou protest la Spitalul Judeţean din Buzău. Peste o sută de oameni au aprins lumânări şi au cerut dreptate pentru un tânăr care a murit în spital

7 January 2026, 12:18 (actualizat 7 January 2026, 20:08)

Un nou protest a avut loc în această dimineaţă la Spitalul Judeţean din Buzău, după ce şi ieri mai multe persoane au manifestat în curtea unităţii medicale. Peste o sută de oameni au aprins lumânări şi au cerut dreptate pentru un tânăr de 25 de ani care a murit în spital. Şefii instituţiei sanitare au cerut sprijinul Jandarmeriei şi poliţiei pentru ca situația să nu degenereze. Atenţie, urmează informaţii şi imagini cu puternic impact emoţional.

Gabriel Bumbăcea a ajuns vineri seara cu ambulanţa la spitalul judeţean din Buzău după ce a fost implicat într-un accident pe DN 10, în comuna Verneşti.

Impactul a fost surprins de camerele de supraveghere din zonă. Tânărul era pasager într-un autoturism al cărui șofer a făcut o depăşire riscantă. Prietenii lui Gabriel au aflat de pe rețelele sociale despre moartea tânărului de 25 de ani in spital, la două zile după ce a fost internat.

Părinții şi prietena tânărului au primit explicații de la conducerea spitalului şi au cerut ca la necropsie să asiste şi un expert independent.

Cauzele decesului vor fi stabilite pe baza rezultatelornecropsiei.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite