Noi dezvăluiri din dosarele OZN desecretizate de Pentagon: astronauții NASA au raportat obiecte și lumini misterioase în drum spre Lună
Apar noi informații din dosarele despre OZN-uri, după publicarea de către Pentagon, la cererea preşedintelui Donald Trump. Fişierele readuc în atenție declarațiile unor astronauţi americani despre fenomene neobişnuite observate în timpul zborurilor spre Lună. Echipajele au descris lumini inexplicabile, semnale audio ciudate și obiecte neidentificate. Unele dintre aceste…întâmplări au fost consemnate sub numele de cod -bogey – și au fost discutate ulterior în şedintele oficiale.
Deși NASA a explicat o parte dintre situații prin interferențe tehnice sau efecte optice, o serie de observații rămân fără o concluzie clară. La fel ca cele din înregistrarea urmatoare, care fost realizată în timpul misiunii Gemini 7, în anul 1965.
Frank Borman, astronaut: Am spus că avem un obiect necunoscut la ora 10.
Houston: Recepționat. Gemini 7, e vorba de racheta de lansare sau e o apariție naturală?
Borman: Ce anume?
Houston: Repetă, 7?
Borman: Avem mai multe, par a fi resturi acolo sus, observate cu ochiul liber.
Houston: Ai mai multe informații?
Distanța estimată sau dimensiunea?
Borman: Avem și racheta de lansare în vizor.
Borman: Vedem foarte, foarte multe puncte, parcă ar fi sute de particule mici care zboară pe partea stângă, la o distanță de vreo 3-4 mile.
Borman: Au trecut deja. Se află pe o orbită polară.
Houston: Recepționat.
Jim Lovell, astronaut: Houston, aici 7.
Houston: Te ascult.
Lovell: Văd racheta de propulsie lângă mine, strălucind în lumina soarelui pe un fundal negru ca tăciunele, iar în jurul ei se află trilioane de particule.

