Nicuşor Dan spune că uneori, ca în cazul afirmaţiilor lui Ludovic Orban, ‘se mai întâmplă telenovele’

21 noiembrie 2025, 13:25 (actualizat 21 noiembrie 2025, 14:33)

Preşedintele Nicuşor Dan a declarat, vineri, în legătură cu eliberarea din funcţia de consilier prezidenţial a lui Ludovic Orban, că oriunde în lume când un consilier spune în mod repetat altceva decât demnitarul, aceştia anunţă că se despart amiabil, menţionând că aşa trebuia să fie în acest caz, dar „uneori se întâmplă telenovele”.

Eu cred că oriunde în lumea asta, în Portugalia, în Slovenia, când un demnitar are un consilier şi consilierul ăla în mod repetat spune altceva decât spune demnitarul, demnitarul îl cheamă şi îi spune calm şi ferm: ‘Îmi pare rău nu mai putem continua’. Şi în momentul ăla, consilierul scrie o demisie şi ei împreună comunică: ‘Ne-am despărţit amiabil’. Asta cred eu că trebuia să se întâmple. Uneori se mai întâmplă telenovele„, a spus Nicuşor Dan, întrebat în legătură cu eliberarea din funcţie a lui Orban şi afirmaţiile acestuia că şeful statului i-ar fi dator.

Despre faptul că premierul i-ar deschide uşa lui Ludovic Orban către PNL, preşedintele a spus: „Oamenii sunt liberi, suntem în democraţie, fiecare partid îşi face strategia lui”.

Preşedintele Nicuşor Dan a semnat decretul pentru eliberarea din funcţia de consilier prezidenţial a lui Ludovic Orban începând cu data de 19 noiembrie, a anunţat Administraţia Prezidenţială.

Marţi, Administraţia Prezidenţială a precizat că şeful statului şi consilierul prezidenţial Ludovic Orban „au decis de comun acord încheierea colaborării”.

Ulterior, Ludovic Orban a afirmat într-o conferinţă de presă că eliberarea sa din funcţie s-a produs la iniţativa şefului statului, după o singură discuţie pe care a avut-o cu acesta într-un „oarecare” nivel de contradicţie, referitor la o declaraţie pe care a dat-o la o emisiune televizată cu privire la folosirea abuzivă a imaginii preşedintelui României în cadrul campaniei pentru Primăria Capitalei.

El a precizat că în perioada cât a fost consilier prezidenţial, timp de o lună şi jumătate, şi-a desfăşurat activitatea încercând să pună la dispoziţia preşedintelui şi a instituţiei prezidenţiale întreaga sa experienţă, expertiza acumulată şi toate bunele intenţii.

Ludovic Orban a menţionat că a aflat marţi că nu mai este în echipa preşedintelui Nicuşor Dan.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite