Nicuşor Dan: Este un lucru foarte bun că România a fost evaluată bine de Fitch şi Standard & Poor’s

3 September 2025, 16:12 (actualizat 3 September 2025, 16:18)

Preşedintele Nicuşor Dan a afirmat miercuri că este un lucru foarte bun că România a fost evaluată bine, adică a rămas la acelaşi nivel, de către companiile de rating Fitch şi Standard & Poor’s.

“Asta este ce contează în relaţia României cu pieţele financiare”, a completat şeful statului.

Preşedintele a spus că vizita actuală a delegaţiei Fondului Monetar Internaţional în România este o activitate periodică.

“Nu-i nimic surprinzător în asta. Şi, totodată, este şi agenţia de rating Moody’s, care este în România şi care cam în 10 zile o să iasă cu un raport”, a mai spus preşedintele.

Nicuşor Dan a fost în vizită la Centrala Nuclearoelectrică de la Cernavodă, cu prilejul demarării lucrărilor la proiectul de retehnologizare a Unităţii 1.

sursa Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite