Nicușor Dan, despre invitația PSD pentru premierul Bolojan de a merge în Parlament: Orice fel de dezbatere în societate e bună. Nu trebuie să amplificăm lucruri care pot să facă rău României

2 noiembrie 2025, 15:00 (actualizat 2 noiembrie 2025, 15:05)

Președintele Nicușor Dan a afirmat că ”orice fel de dezbatere în societate e bună”, referitor la invitația PSD adresată premierului Ilie Bolojan, de merge la ședința plenului Camerei Deputaților din data de 3 noiembrie 2025, în cadrul „Orei Prim-ministrului”, pentru a oferi explicații privind retragerea trupelor americane din România. 

”Orice fel de dezbatere în societate este foarte bună. Sunt anumite momente, nu trebuie ca noi înșine să amplificăm niște lucruri care pot să facă rău României. Asta e observația mea generală”, a declarat președintele.

Social-democrații cer ca premierul să prezinte în fața Parlamentului o poziție clară a Guvernului și o informare detaliată privind demersurile întreprinse în dialogul cu partenerii strategici, în contextul retragerii parțiale a forțelor americane staționate pe teritoriul României.

PSD solicită ca Ilie Bolojan să explice:

  • evaluarea Guvernului privind impactul acestei decizii asupra securității naționale și regionale;
  • măsurile adoptate pentru menținerea angajamentelor din Parteneriatul Strategic cu Statele Unite;
  • modul de coordonare între Guvern, Ministerul Apărării Naționale și Ministerul Afacerilor Externe pe acest subiect.

Președintele a amintit și despre faptul că în perioada 5-6 noiembrie, la București, are loc Forumul Industriei de Apărare a NATO. Reprezentanții celor mai importante companii ce produc tehnică militară și vehicule de luptă, dar și miniștri, diplomați, militari și oficiali guvernamentali din țările Alianței nord-atlantice vor fi prezenți în România.

”Din punctul de vedere al securității, chiar zilele acestea avem un mare exercițiu NATO pe teritoriul României, cu peste 5.000 de soldați. Forumul de industrie NATO odată la doi ani se ține, acum este la București. Să nu amestecăm lucrurile”, a precizat președintele.

Președintele Nicușor Dan a participat, duminică, la lansarea candidaturii lui Cătălin Drulă la Primăria Capitalei.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite