Nicușor Dan despre creșterea taxelor: „E o chestiune care ţine de Guvern şi nu vreau nici să apăr, nici să acuz taxele astea. Mi-ar fi plăcut să nu crească nicio taxă, ba chiar să scadă”
Preşedintele Nicuşor Dan a declarat că i-ar fi plăcut ca taxele şi impozitele să scadă, nu să crească, după ce a fost întrebat dacă valorile care au intrat în vigoare la 1 ianuarie nu i se par exagerate. El a precizat că deţine o maşină pe care nu a transferat-o de la Făgăraş la Bucureşti şi pentru care încă nu i-a venit decizia de impunere.
REPORTER: Dacă ați văzut nivelul de taxe locale cum vi se pare acesta la dumneavoastră, deși stați în chirie, mașina, prețul, cât a crescut la taxe locale? Vi se par exagerate după reacțiile pe care le-ați văzut până acum?
NICUȘOR DAN, președintele României: Bineînțeles că mie mi-ar fi plăcut să nu crească nicio taxă, ba chiar să scadă, dar nu vreau să intru foarte mult în… E o chestiune care ține de guvern. Adevăr, și nu vreau nici să apăr, nici să acuz pe taxele astea, pe de-o parte există o flexibilitate pe care legea o dă autorității locale între niște limite pe care Parlamentul le stabilește, pe de altă parte sunt niște taxe care, față de inflația de ultimii ani, nu au mai crescut de foarte mult timp. Mai departe, dacă ele trebuiau să crească cu 70, cu 50, cu 30, asta e o chestiune care ține de guvern.
REPORTER: Dar dacă le-ați văzut, vi se par mari, mici sau, cum ce-ați văzut până acum, exagerate?
NICUȘOR DAN, președintele României: Eu am o mașină care nu am mutat-o de la Făgăraș la București și încă nu mi-a venit decizia pentru ea.

