Nicușor Dan: Coaliția funcționează. Ar putea să fie mult mai puțin zgomotoasă în atacurile între părți, dar funcționează
Președintele Nicușor Dan a declarat joi că actuala coaliție de guvernare funcționează, chiar dacă ar putea să fie mult mai puțin zgomotoasă în atacurile între părți.
“Nu este blocat totul. Ați avut un acord, nu discut conținutul, dar ați avut un acord pe impozitul, pe cifra de afaceri, pe salariul minim. Deci această coaliție, așa cum funcționează, funcționează în plan administrativ, legislativ. Bineînțeles că ar putea să fie mult mai puțin zgomotoasă în atacurile între părți, dar ea funcționează. […]. E important că pe partea administrativă, legislativă, funcționează. Asta e opinia mea”, a afirmat șeful statului, întrebat despre blocajul din coaliția de guvernare.
Coaliţia de guvernare, reunită miercuri la Palatul Victoria, a anunţat că a ajuns la un acord în privinţa creşterii salariului minim la 4.325 de lei începând cu 1 iulie 2026.
Potrivit unui comunicat comun al coaliţiei de guvernare, s-a mai stabilit închiderea pachetului de reformă a administraţiei prin decizia de reducere cu 10% a cheltuielilor la nivelul administraţiei centrale fără a afecta nivelul salariilor de bază.
Declarațiile vin în contextul tensiunilor din coaliţie, după votul PSD în parlament împotriva ministrului Mediului. Partenerii de guvernare acuză social-democrații că au încălcat protocolul și avertizează că situația trebuie urgent remediată. Ilie Bolojan spune că o bună colaborare e dificilă când apar astfel de conflicte. Premierul a avertizat că escaladarea tensiunilor complică funcționarea coaliției.
“E greu să faci echipe puternice mâine dacă astăzi oameni se porcăiesc între ei, coboară critica la un nivel care nu este de natură a crea încredere. Avem două posibilități: resetăm lucrurile în această coaliție, să le reașezăm făcând o evaluare și să mergem mai departe, o ipoteză pe care o consider fezabilă, dacă suntem responsabili, sau a doua ipoteza de lucru este să continuăm în felul acesta azi cu o moțiune împotriva unui ministru, mâine cu o altă moțiune… apar invective critici și degradarea relațiilor se vor accentua. Când ești într-o astfel de coaliție cu 4 partide, uneori, chiar dacă ești criticat, trebuie să ai grijă care îți este nivelul replicii, altfel nu faci decât să rostogolești un bulgăre care crește și se agravează. Coaliția cu siguranță ar putea funcționa mai bine și în aceste zile când trebuie să închidem 2025 și să pregătim 2026″, a declarat premierul.
Liderul PSD, Sorin Grindeanu, a declarat tranșant că social-democrații nu ar evita să sancționeze alți miniștri din cabinet.

