Coaliția, pe un butoi de pulbere. Social-democrații, acuzați că au încălcat protocolul

17 December 2025, 18:55 (actualizat 18 December 2025, 11:33)

Sunt tensiuni majore în coaliţie, după votul PSD în parlament împotriva ministrului Mediului. Partenerii de guvernare acuză social-democrații că au încălcat protocolul și avertizează că situația trebuie urgent remediată. Ilie Bolojan spune că o bună colaborare e deficila când apar astfel de conflicte, în timp ce președintele Nicușor Dan e de părere că, pe moment, coaliția funcționează.

Premierul avertizează că escaladarea tensiunilor complică funcționarea coaliției. Ilie Bolojan spune că atenția partidelor ar trebui îndreptată spre măsurile care trebuie aplicate anul viitor.

Ilie Bolojan, prim-ministru: E greu să faci echipe puternice mâine dacă astăzi oameni se porcaiesc între ei coboară critică la un nivel care nu este de natură a crea încredere. Avem 2 posibilități: resetăm lucrurile în această coaliție, să le reașezăm făcând o evaluare și să mergem mai departe, o ipoteză pe care o consider fezabilă, dacă suntem responsabili, sau a doua ipoteza de lucru este să continuăm în felul acesta azi cu o moțiune împotriva unui ministru, mâine cu o altă moțiune… apar invective critici și degradraea relațiilor se vor accentua. Când ești într-o astfeld e coaliție cu 4 partide uneori chiar dacă ești criticat treb să ai grijă care îți este nivelul replicii altfel nu faci decât să rostogolești un bulgare care crește și se agravează. Coaliția cu siguranță ar putea funcționa mai bine și în aceste zile când treb să închidem 2025 și să pregătim 2026 functionaea coaliției va fi validată de ceea ce vom face.

Liderul PSD declara tranșant că social-democrații nu ar evita să sancționeze alți miniștri din cabinet.  

Sorin Grindeanu: Pe noi ne interesează mai mult oamenii și faptul că sunt în continuare 100 mii de oameni fără apă e mai important decât încălcarea sau nu a unui protocol. într o situație de același tip psd va reacționa în același mod, nu tre să ne agățăm de niște hărții protocoale când e vb de viață unor oameni.

Președintele Nicușor Dan spune că sunt rezonabile criticile în guvern până la un anumit punct.

Nicușor Dan, președintele României: Am insistat să se lucreze la un protocol care să fie cât mai amănunțit, nu s-a ntamplat, nu e normal să se încalce, pt moment însă coaliția funcționează.

PSD a declanșat la nivel național o consultare cu membrii de partid pentru a hotărî dacă mai rămâne la guvernare.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite