Nicușor Dan a fost invitat de Donald Trump într-o vizită oficială în SUA. Se fac pregătiri pentru întâlnirea dintre cei doi șefi de stat
Președintele Nicușor Dan ar putea avea în curând o întâlnire bilaterală cu președintele SUA, Donald Trump. Şeful cancelariei prezidențiale, Cristian Diaconescu, spune că Trump a trimis o invitație formală în acest sens.
Autoritățile române lucrează acum la pregătirea agendei pentru vizită, iar data va fi stabilită ulterior. Și ministrul de Externe, Oana Ţoiu, confirmă că se fac pregătiri pentru întâlnirea celor doi șefi de stat.
Țoiu a avut deja discuții în acest sens cu secretarul de stat american, Marco Rubio, care vor continua în septembrie, când va merge în SUA.
Nicușor Dan și Donald Trump au avut un prim contact față în față la summitul NATO de la Haga.
CITIȚI ȘI: Strângere de mână la Haga: Donald Trump și Nicușor Dan, alături la summitul NATO
Anterior, a existat o convorbire telefonică în care Trump l-a felicitat pe președintele României pentru câștigarea alegerilor.

