Nicu Ştefănuţă: Europa privește cu îngrijorare ce se întâmplă în România. Avertisment privind ascensiunea extremei drepte și blocajul politic

7 May 2026, 11:52 (actualizat 7 May 2026, 11:57)

Europarlamentarul Nicu Ștefănuță a declarat că situația politică din România este privită „cu ochi sceptici și cu îngrijorare” la nivel european, în contextul crizei politice și al speculațiilor privind anularea vizitei președintei Parlamentului European, Roberta Metsola, în România. Acesta a avertizat asupra creșterii influenței extremei drepte și a riscului ca instabilitatea politică să afecteze fondurile europene și imaginea României în UE.

Întrebat despre speculațiile potrivit cărora vizita Robertei Metsola ar fi fost anulată în urma rezultatului moțiunii de cenzură, Nicu Ștefănuță a evitat să confirme această ipoteză. Ștefănuță: „Nu cred că anularea vizitei are legătură cu moțiunea”

„Nu vreau să merg în această speculație, pentru că nu cred că este cazul”, a spus europarlamentarul.

El a subliniat însă că partenerii europeni urmăresc cu atenție și neliniște evoluțiile politice din România.

„Europenii privesc cu ochi sceptici și cu îngrijorare ce se întâmplă în România, pentru că nu este foarte clar nici pentru români ce fel de guvern vom avea, în cât timp, cu cine la vârf”, a declarat Ștefănuță.

„Ce s-a întâmplat în noiembrie 2024 nu se întâmplă des”

Europarlamentarul a făcut referire și la precedentele recente care au ridicat semne de întrebare în capitalele europene.

„Ce s-a întâmplat în noiembrie 2024 nu este ceva care se întâmplă des și atunci europenii, bineînțeles, se întreabă: iarăși se întâmplă ceva, trebuie să ne îngrijorăm?”

În opinia sa, contextul regional amplifică temerile privind o posibilă deriva iliberală.

„Tocmai ce Ungaria s-a eliberat de o dictatură și acum începem noi, cumva. Adică sunt niște întrebări grele”, a afirmat acesta.

„În momentul în care ieși la întâlnire cu extrema dreaptă, s-ar putea să ajungi și să te căsătorești”

Întrebat despre colaborarea dintre PSD și AUR în contextul moțiunii de cenzură, Nicu Ștefănuță a avertizat că normalizarea relațiilor cu extrema dreaptă poate avea efecte grave pe termen lung.

„În momentul în care ieși la întâlnire cu extrema dreaptă, s-ar putea să ajungi și să te căsătorești”, a spus el.

Europarlamentarul a explicat că simpla colaborare politică elimină „factorul de izolare” care ținea partidele extremiste la distanță.

„Dacă e invitat la cină, deja sunt permanenți invitați la cină”, a declarat Ștefănuță.

Acesta a susținut că valorile promovate de extrema dreaptă „nu sunt ok pentru societate” și a avertizat asupra pericolului consolidării unor astfel de formațiuni.

„Extrema dreaptă când vine la putere, nu o mai lasă. Uitați-vă că în Ungaria au stat 16 ani la putere”, a spus el.

„AUR este cel mai câștigat partid astăzi”

Nicu Ștefănuță consideră că formațiunea AUR a ieșit întărită în urma actualei crize politice.

„AUR este cel mai câștigat partid astăzi. Le-a ieșit moțiunea, membrii sunt foarte energici, sunt pe primul loc în sondaje și toată lumea îi curtează. Sunt kingmaker”, a declarat europarlamentarul.

Acesta a avertizat că efectele unei astfel de dinamici politice pot fi negative pentru România pe termen lung.

„După mine, însă, este ceva foarte rău pe termen lung”, a adăugat el.

Avertisment privind pierderea fondurilor europene

Europarlamentarul a atras atenția și asupra riscului ca instabilitatea politică să afecteze accesarea banilor europeni prin PNRR.

„Noi trebuie să ne terminăm această criză cât mai repede, pentru că este acel PNRR și putem să pierdem încă o treime din el”, a spus Ștefănuță.

El a precizat că întârzierile afectează direct comunitățile și proiectele de investiții.

„Oamenii vor să facă un spital, să introducă un tramvai în orașe, așteaptă să vină acești bani în România și să crească România”, a declarat acesta.

În opinia sa, clasa politică este ruptă de problemele reale ale cetățenilor.

„Aici oamenii fac jocuri, fac alianțe, acasă oamenii vor să crească, nu mai vor să plătească prețuri, vor să facă investiții, vor să aibă o Românie constructivă.”

„Trebuie să ținem cu dinţii de UE și NATO”

În final, Nicu Ștefănuță a transmis un mesaj ferm privind orientarea strategică a României.

„Eu cred că Europa trebuie să fie centrul preocupărilor noastre, să fie magnetul nostru”, a afirmat el.

Acesta a spus că noțiunea de „pro-occidental” a devenit „o nebuloasă” și că România trebuie să se raporteze clar la valorile europene și euro-atlantice.

„Sunt pentru NATO, sunt pentru UE și de astea trebuie să ținem cu dinții”, a concluzionat europarlamentarul.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite