Netanyahu: Israelul “s-a apropiat” de obiectivele din războiul cu Iranul datorită lui Trump. Aducerea ostaticilor din Gaza “va dura puţin mai mult”

23 June 2025, 06:28 (actualizat 23 June 2025, 09:54)

Israelul s-a “apropiat” de obiectivele sale în războiul cu Iranul datorită preşedintelui american Donald Trump şi deciziei sale de a bombarda instalaţii-cheie ale programului nuclear iranian, a declarat duminică seara premierul israelian Benjamin Netanyahu, citat de AFP.

În acest război, “am realizat deja multe şi, datorită preşedintelui Trump, ne-am apropiat de atingerea obiectivelor noastre“, a afirmat Netanyahu legat de ostilităţile cu Republica Islamică Iran declanşate de Israel pe 13 iunie cu scopul declarat de a distruge programele nucleare şi balistice ale Teheranului.

Premierul israelian a afirmat duminică că rămâne “hotărât” să îi aducă înapoi pe ultimii ostatici din Fâşia Gaza, dar acest lucru “va dura puţin mai mult.

“Suntem hotărâţi să îi aducem înapoi pe toţi şi vom reuşi”, a afirmat el într-o conferinţă de presă televizată, apreciind că actuala campanie militară a Israelului împotriva Iranului contribuie la atingerea obiectivelor sale de război în Gaza – printre care revenirea tuturor ostaticilor.

Dar toate acestea “vor dura puţin mai mult“, a recunoscut el.

“Acţionăm fără încetare pe mai multe planuri (…) dar ne apropiem, pas cu pas, de obiectivele noastre: să învingem Hamas şi să îi aducem înapoi pe ostaticii noştri”, a adăugat Netanyahu.

Duminică, armata israeliană a anunţat că a recuperat cadavrele a trei ostatici care fuseseră ţinuţi în Gaza de la atacul fără precedent al mişcării islamiste palestiniene Hamas asupra Israelului pe 7 octombrie 2023.

Dintre cele 251 de persoane răpite în acea zi, 49 sunt încă reţinute în Gaza, dintre care cel puţin 27 sunt considerate moarte, potrivit autorităţilor israeliene.

La mai bine de 620 de zile de la atacul Hamas care a declanşat războiul în curs din Gaza, israelienii continuă să se mobilizeze regulat pentru a cere guvernului să obţină eliberarea ostaticilor, iar Netanyahu este criticat de unii pentru lipsa de rezultate pe acest front.

Salutând atacurile americane din cursul nopţii împotriva unor instalaţii nucleare strategice din Iran, preşedintele israelian Isaac Herzog a mulţumit duminică dimineaţă Statelor Unite, exprimându-şi speranţa că această acţiune va contribui la eliberarea rapidă a ostaticilor încă reţinuţi în Fâşia Gaza.

“Această decizie curajoasă este în beneficiul siguranţei şi securităţii întregii lumi libere şi sper că va conduce la un viitor mai bun pentru Orientul Mijlociu şi va contribui la eliberarea urgentă a ostaticilor noştri ţinuţi captivi în Gaza”, a declarat Herzog pe reţeaua X.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite