“Muncim mai mult ca să reușim să facem faţă cheltuielilor”. Scade puterea de cumpărare a românilor, chiar dacă scumpirile s-au mai domolit
În decembrie, inflaţia a ajuns la 6,6%, sub jumătate faţă de începutul anului. Economiştii se aşteaptă ca, începând cu luna viitoare, să vedem o nouă creştere a inflaţiei, cauzată de reformele fiscale adoptate în noiembrie.
“O doamnă mai lasă de la ea, renunţă la salon, la cosmetică, la multe alte lucruri, pentru a cumpăra ce trebuie în casă la copii.”
“Muncim mai mult ca să reușim să facem faţă cheltuielilor.”
Sunt soluţiile găsite de mai mulţi români ca să facă faţă cheltuielilor care cresc de la o lună la lună.
Şi străinii care locuiesc în România simt că viaţa este tot mai scumpă la noi în ţară.
“Locuiesc în România de 2 ani (…) şi observ că preţurile în România sunt tot mai mari. Cresc mult mai repede decât în Franţa.”
Scumpirile s-au mai temperat, dar inflaţia continuă să erodeze puterea de cumpărare a românilor.
La finalul anului trecut, inflaţia a ajuns la 6,6%, sub jumătatea valorii de la începutul lui 2023. Cele mai mari creșteri de preţuri s-au înregistrat în sectorul serviciilor, cu peste 11 procente, în timp ce mâncarea s-a scumpit, în medie, cu aproape 6%.
2024 va aduce o inflaţie în creştere, avertizează economiştii, care se aşteaptă ca în primele 3 luni ale acestui an să urce iar la valoarea de 8%.
Adrian Benţa, analist financiar: “Să dăm câteva exemple concrete de elemente care generează creşterile de preţuri – actualizarea accizelor cu rata inflaţiei; avem şi creşterile generate de modificările cotelor de TVA. (…) Avem din nou creşteri ale salariului minim pe economie.”
Creşterile salariale au mai atenuat din impactul inflaţiei asupra puterii de cumpărare.
Românii au câştigat mai mulţi bani în luna noiembrie a lui 2023, arată datele statistice. Salariul mediu net depăşea 4.700 lei, în creştere cu 73 lei faţă de luna octombrie şi cu un pic peste 15 procente comparativ cu aceeaşi perioadă a lui 2022.
Adrian Codîrlaşu, vicepreşedinte CFA: “În 2024, probabil din nou o să se mai recupereze ceva putere de cumpărare pierdută, pentru că mă aştept și în acest an salariile să crească cu mai mult decât rata inflaţiei.”
Iar pentru a-i descuraja pe români să consume în exces, Banca Naţională a decis să păstreze dobânda cheie la nivelul anului trecut, de 7%.
Irina Chiţu, director comparator bancar: “Dacă creşte dobânda, impulsionează economisirea, dar restricționează în continuare creditele, restricţionează consumul, deci şi creşterea economică. Dacă reduce dobânda, impulsionează consumul, creşterea inflaţiei, deci practic ar pune gaz pe foc.”
Iar toate astea se văd în economia ţării, al cărei PIB a crescut cu nici măcar un punct procentual în trimestrul III al anului trecut, comparativ cu trimestrul precedent.

