Moment de reculegere în memoria lui Florin Marin la meciurile din primele trei eşaloane

19 septembrie 2025, 16:49 (actualizat 19 septembrie 2025, 16:56)

Federaţia Română de Fotbal a anunţat, vineri, pe site-ul său oficial, că înaintea partidelor din primele trei eşaloane din acest weekend se va ţine un moment de reculegere în memoria fostului jucător şi antrenor Florin Marin.

„Federaţia Română de Fotbal anunţă organizarea unui moment de reculegere la partidele din Superligă, Liga 2 şi Liga 3, în memoria lui Florin Marin, care a încetat din viaţă joi, 18 septembrie, la vârsta de 72 de ani. Federaţia Română de Fotbal transmite cele mai sincere condoleanţe familiei, prietenilor şi tuturor celor care l-au cunoscut pe Florin Marin. Dumnezeu să-l odihnească!”, se arată pe site-ul citat.

Fostul jucător şi antrenor Florin Marin a încetat din viaţă, joi, la vârsta de 72 de ani.

Născut la data de 19 mai 1953 în Bucureşti, a jucat ca fundaş central, evoluând pentru echipe precum Rapid Bucureşti, Steaua Bucureşti, FC Argeş, Gloria Buzău şi Inter Sibiu. În primul eşalon a acumulat peste 280 de meciuri în campionat, fiind de asemenea component al echipei naţionalei U21.

Florin Marin a jucat 174 de partide la Steaua Bucureşti, pentru care a evoluat din 1976 şi până în 1984, marcând trei goluri. A câştigat un titlu şi o Cupă a României în tricoul Stelei. A îmbrăcat de cinci ori şi tricoul echipei naţionale a României.

A fost de asemenea, fost antrenor principal la echipa naţională Under-21 şi antrenor secund la prima reprezentativă.

De asemenea, a antrenat echipe precum Rapid Bucureşti, Farul Constanţa, Ceahlăul Piatra Neamţ, FC Naţional, Rocar Bucureşti, Universitatea Craiova, Dinamo Bucureşti, Astra Ploieşti, Petrolul Ploieşti, Jiul Petroşani, Dacia Mioveni, Astra Giurgiu, Oţelul Galaţi, ACS Poli Timişoara, FC Voluntari.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite