Moldova, Ucraina şi Slovacia se alătură „Coridorului Vertical”, proiect care presupune transportul de gaze din Grecia spre nord
Trei țări s-au alăturat proiectului de transportare a gazelor din Grecia spre nordul Europei. Este vorba de Republica Moldova, Ucraina și Slovacia care se alătură astfel României, Greciei, Bulgariei și Ungariei, care au convenit încă de acum opt ani să dezvolte infrastructura așa numitului „coridor vertical de gaze”. Kievul intenționează să furnizeze suplimentar 7 miliarde de metri cubi de gaze prin România spre Europa Centrală, în decurs de un an, au anunțat oficialii ucraineni.
„Coridorul vertical va uni acum gazoductul transbalcanic şi va permite transportarea gazelor naturale din Grecia în Republica Moldova şi în instalaţiile de stocare subterană din Ucraina„, a explicat Ministerul moldovean al Energiei.
Operatorii reţelelor de gaze naturale din Slovacia, Moldova şi Ucraina, împreună cu omologii lor din Grecia, România, Bulgaria şi Ungaria au semnat vineri un memorandum de înţelegere pentru a promova proiectele necesare pentru activarea acestui sistem, a precizat într-un comunicat operatorul grec de reţea DESFA.
Grecia se pregăteşte să pună în funcţiune un terminal plutitor de stocare a gazelor în largul oraşului Alexandroupolis din nordul ţării, care va permite regazeificarea gazelor naturale lichefiate care sosesc pe mare pentru a fi trimise spre nord prin conducte. Gazoductul Trans-Balcanic a fost folosit pentru a transporta gazul rusesc către Balcani prin Ucraina, România şi Moldova, dar funcţionează la capacitate redusă de când Gazprom a deviat volumele către Turcia prin conducta TurkStream în 2020.

