Ministrul Sănătății, la TVR Info, despre controalele la concediile medicale: Anul acesta, de punțile la Sfânta Maria, oamenii nu s-au mai îmbolnăvit. E o scădere cu 90% față de anul trecut

8 November 2025, 17:27 (actualizat 8 November 2025, 17:39)

După trei luni de control al concediilor medicale făcut de Ministerul Sănătății și Casa Națională a Asigurărilor de Sănătate, concluzia este că de Sfânta Maria, (n.r., românii) nu s-au mai îmbolnăvit. Adică acele punți care se realizau n-au mai existat deloc – a dezvăluit ministrul Alexandru Rogobete, prezent sâmbătă, în emisiunea Inspiră România, de la TVR Info.

Ministrul Sănătății a spus la TVR Info că la momentul sărbătorii Sfintei Maria, din luna august, când oamenii își luau concediu medical pentru a lega zilele libere de cele din weekend, anul acesta nu s-au mai îmbolnăvit.

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății: Adică acele punți care se realizau n-au mai existat deloc. Acolo e o scădere cu 90% față de anul trecut. Atunci când a început culesul strugurilor nu au mai existat boli, o scădere cu 80% față de anul trecut. Și o scădere globală, pentru cele trei luni analizate, iulie, august și septembrie, cu 28%.

Ministrul Rogobete a adăugat că pe el nu l-a interesat procentul, ci că acel procent însumează 300 de milioane de lei, pe care până acum îi luam de la gura pacienților din spital, ca să plătesc concediile nejustificate ale unora.

Ministrul a mai spus că și noua platformă informatică a sistemului de sănătate va arăta dacă un medic va da mai multe concedii medicale decât media națională pentru perioada respectivă și că acest control va continua.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite