Ministrul Sănătății, despre neplata primei zile de concediu medical: Vor fi introduse excepții explicite, am finalizat o OUG care introduce metodologii clare de protecție

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății / Profimedia Images
5 February 2026, 15:41

Alexandru Rogobete a anunțat, joi, excepții explicite acolo unde lucrurile sunt ferme și evidente de la măsura privind neplata către pacient a primei zile din concediul medical. Aceste corecții vor fi făcute direct de Ministerul Sănătății, pentru ca pacienții care chiar au nevoie de concedii medicale să fie protejați, a precizat el, într-o postare pe Facebook, anunțând și o ordonanță de urgență în acest sens.

Am spus încă de la începutul acestui an că măsura privind concediile medicale și neplata primei zile de concediu medical trebuie nuanțată și aplicată corect, nu generalizată și nedreaptă, a scris ministrul Sănătății, pe Facebook.

În urma unei întâlniri cu asociațiile pacienților, în care s-au analizat toate nuanțele și criteriile tehnice, ministrul a căzut de acord că există situații clare, fără loc de interpretări sau suspiciuni – exemplificând cu pacienți oncologici, pacienți cu boli rare, pacienți cronici și alte categorii care depind real de acest sprijin medical.

Alexandru Rogobete a mai spus că vor fi introduse excepții explicite acolo unde lucrurile sunt ferme și evidente și că aceste corecții vor fi făcute direct de Ministerul Sănătății, pentru ca pacienții care chiar au nevoie de concedii medicale să fie protejați.

În acest sens, a fost finalizată o ordonanță de urgență care intră în transparență decizională și care introduce metodologii clare de protecție, care corectează excesele din trecut și elimină situațiile în care pacienții vulnerabili ar fi fost afectați de lipsa de reglementare.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite